Kvůli evropskému chaosu je ze sankcionovaného Ruska miláček obchodníků

Bloomberg. Pojištění dluhu v případu defaultu je levnější než u Itálie a ekonomické zotavení, oživení ropy činí Rusku přitažlivým, konstatuje článek agentury Bloomberg.

Politické turbulence zmítají EU dělají z Ruska sázku na jistotu – pro držitele obligací.

Pro finančníky, kteří ostražitě sledující blížící se volby v Evropě, nejhorší vztahy Západu od Studené války a sankce na Rusko nejsou tím, co by je snad odradilo. Pojistit dluh proti defaultu je levnější než u Itálie. Možné vítězství populistů v Nizozemí 15. března by mohlo podpořit další antievropské kandidáty, neboť volby se budou konat ještě ve Francii, Německu a možná v Itálii.

Ruské obligace mají půvab bezpečného přístavu poté, co rostoucí ceny ropy vytáhly ekonomiky z nejhlubší recese za poslední dvě desetiletí a také zvedly rubl z rekordního dna. S výnosy, které jsou devětkrát vyšší než průměr v Eurozóně, jsou investoři lépe kompenzováni za riziko v Rusku, než v Francii, kde většina průzkumů ukazuje, že první kolo voleb příští měsíc vyhraje kandidátka Národní fronty Marine Le Penová.

„Je to opravdu paradox, že země, která je pod sankcemi, je považována za málo volatilní a atraktivní pro investory,“ říká Greg Saichin, ekonom Allianz Global Investors. „Klobouk dolů před tím, jak zvládli tu recesi.“

Ruské pětileté CDS (credit default swap) se obchodují v úrovních, které naznačují, že by země měla zbavit svého nízkého (junk) ratingu. Prozatím je země umístěna jeden stupeň pod tzv. investiční stupeň, výhled byl posunut na stabilní z negativního.

(informovali jsme zde)

 Rusko má také prospěch ze širšího posunu od evropských dluhopisů k těm z rozvíjejících se zemí. „Pokud máte obavy o Evropu, pak dává smysl se přesunout na rozvíjející se trhy,“ říká John Roe, šéf penzijního fondu ve Velké Británii. „Díky sankcím má Rusko faktor vzácnosti, což je činí „super výběrem“ uvnitř rozvíjejícího se světa.“

Ovšem nadšení z ruských dluhopisů by mohlo zhořknout, pokud americký FED přistoupí k více jestřábí politice.

Zatímco investoři na rozvíjejících se trzích nejsou pravděpodobností navýšení úrokových sazeb ohromeni, narážky na rychlejší postup ve zvyšování v tomto roce, by mohly spustit hlubší korekci u rizikových aktiv.

Relativní klid na ruských trzích může pomoci vládě s emisi plánovaných eurobondů, která se má podle ministra financí Silujanova uskutečnit na jaře. I ruské firmy využily příznivých podmínek a zvýšily svůj zahraniční dluh o 3,4 mld. dolarů.

„Ruské eurobondy se staly takový relativním bezpečným přístavem“, uvedl Richard Segal, analytik Manulife Asset Management, který doporučuje zahraniční nabídky vládních dluhopisů, ale i dolarové obligace firem v těžebním sektoru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.