Sársko chce zakázat zahraniční volební boj

Sársko chce zakázat volební vystoupení zahraničních politiků.

Tagesschau. Premiérka Sárska Kramp-Karrenbauerová řekla, že akce, které by ohrožovaly vnitřní mír, by měly být zakázány. Severní Porýní Vestfálsko a Šlesvicko-Holštýnsko situaci ale vidí jinak.

Sárská ministerská předsedkyně oznámila, že zakázat volební vystoupení zahraničních politiků ve své spolkové zemi. Politička CDU se odvolala na článek 47 zákona o pobytu. Podle toho je zde možnost v každé spolkové zemi zakázat politickou činnost cizinců, když by mělo být ohroženo mírové spolužití Němců a cizinců.

Takto politička zareagovala na diskuse ohledně vystoupení tureckých politiků, které již vedly k těžkému diplomatickému rozladění mezi Tureckem a Německem a také Nizozemím. „Vnitřní turecké konflikty nemají v Německu do dělat. Volební vystoupení, které ohrožují vnitřní mír naší země mají být zakázány,“ uvedla Kramp-Karrenbauerová.

Vzhledem k žhavé náladě jsou centrální vláda, spolkové země i menši celky vyzvány, aby „zachovaly vnitřní mír v zemi.“ Sársko nebude čekat, až centrální vláda bude otázky podstatným způsobem zreguluje, nebo snad až bude nalezena nějaká celoevropská úprava, oznámila politička CDU.

Takovéto rozhodnutí by nemělo být uvaleno na nižší správní jednotky. Kramp-Karrenbauerová hovořila o jasném signálu – i pro celou EU.

V Sársku se budou konat 26. března volby.

Na rozdíl od Sárska Severní Porýní-Vestfálsko obecný zákaz vystupování tureckých politiků odmítá. Hannelore Kraftová, ministerská předsedkyně, uvedla, že vystoupení tureckých členů vlády budou nadále prověřován jako jednotlivé případy. Bezpečnostní aspekty jsou přitom stejně důležité jako charakter akce. Momentálně zde ale nejsou žádná vystoupení plánována. V Severním Porýní-Vestfálsku se bude volit 14. května.

Proti tureckému volebnímu boji v Německu se vyslovila také politička SPD . Takovýmto akcím musí spolková vláda zabránit – což jistě není snadné rozhodnutí.

Vláda v Šlesvicku-Holštýnsku, vedená SPD, se prozatím nechce spoléhat na zákazy vystoupení. Není zde také žádná povědomost o plánovaných volebních vystoupeních tureckých politiků, uvedl mluvčí ministerstva vnitra.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.