Britský ministr za Skotsko: Referendum o skotské nezávislosti v letech 2018/2019 by nebylo legální

Reuters. David Mundell, britský ministr za Skotsko uvedl, že není možné mít přesvědčivé a legální referendum o skotské nezávislosti v časovém horizontu, který požaduje Nicola Sturgeonová.

Uvedla, že referendum by mělo být uspořádáno na konci roku 2018, nebo počátku 2019, kdy již budou jasné podmínky odchodu Velké Británie z EU. Británie jako celek zvolila možnost odchodu z EU, ovšem Skotsko volilo pro setrvání v EU.

„Je nemožné, aby lidé v takovém časovém úseku, jak navrhuje Nicola Sturgeonová, učinili racionální rozhodnutí a tedy, aby referendum bylo legální, spravedlivé a přesvědčivé,“ řekl Mundell.

„Není tu možnost, že by Skotsko zůstalo v EU, když Británie odejde, nebo možnost, že by Skotsko zdědilo místo Velké Británie. Je zde implicitní domněnka obsažená v načasování požadavku referenda, že jeho uspořádáním a volbou pro nezávislost nějak zabráníte tomu, aby Skotsko odešlo z EU, to je absurdní.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.