Trump navrhuje drastické škrty pro americkou diplomacii a měkkou sílu

Reuters. Návrh nového rozpočtu USA počítá s tím, že dojde ke 28 % snížení výdajů na americkou diplomacii a zahraniční pomoc, píše agentura Reuters. Nejvíce postižené budou položky týkající se financování OSN, klimatické změny a kulturní výměnné programy. Rozpočet na příští rok, který se ale týká americké podpory Izraele bude zachován v rozsahu 3,1 miliardy dolarů.

Návrh rozpočtu s platností pro fiskální rok, který začíná 1. října 2017 nastupuje do bitvy v americkém Kongresu, kde většinu kontrolují republikáni. Je možné, jak Reuters píše, že některé návrhy prezidenta Trumpa ve vztahu k zahraniční pomoci budou odmítnuty. Škrty se totiž týkají vedle ministerstva zahraničí také USAID – Agentury pro mezinárodní rozvoj, která byla tradičním nástrojem americké měkké moci.

Ministr Rex Tillerson ve čtvrtek v Tokiu škrty hájil jako nutnou korekci historicky vysokého rozpočtu jeho resortu. Řada demokratů a někteří bývalí diplomaté a generálové návrh kritizují s tím, že právě projekty pomoci byly součástí dlouhodobé strategie na udržení USA v bezpečí.

Na druhou stranu návrh rozpočtu prezidenta Trumpa navrhuje navýšení rozpočtu na armádu nebo obranu v hodnotě celkem skoro 54 miliard dolarů.

Návrh rozpočtu nespecifikuje plány na ušetření peněz, nicméně je jasné, že mu jde o snížení amerického financování OSN a dalších s ní spojených organizací. Zatím byly Spojené státy největším plátcem z 5,4 miliardového rozpočtu OSN (22 %) a dále platí 28,5 % rozpočtu OSN na mírové mise (ten činí celkem 7,9 miliard dolarů). Trump chce ušetřit také na rozpočtu U.S. Global Climate Change Initiative a plánuje škrty v multilaterálních rozvojových bankách jako je Světová banka, v případě kulturních výměn atp.

 

 

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.