Výsledky nizozemských voleb nástup populistů k vládě nepotvrdily

NOS.nl. Předběžné výsledky sčítání středečních parlamentních voleb ukazují na to, že mírně posílilo postavení pravicově populistické strany G. Wilderse Strana pro svobodu (PVV). Wilders svoje pozice v parlament podle volební projekce posílí o celkem 5 křesel (z 15 na 20). Na to, aby byla jeho strana ve vládě to nejspíš stačit nebude. PVV dostala celkem 13,1 % hlasů. Wilders tak nezopakoval svůj volební rekord z roku 2010, kdy jeho strana získala celkem 15,4 % a 24 křesel.

Konzervativně liberální strana premiéra Marka Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) ztratila podle posledních čísel 8 křesel, přesto s podporou 21,3 % voličů zůstává nejsilnější politickou stranou v zemi.

Dále posílila strana Křesťanskodemokratická výzva (CDA), která sesbírala podporu asi 12,4 % voličů a 19 křesel v parlamentu. Posílila tak celkem o 4 parlamentní křesla. Významný nárůst zaznamenala strana Zelená levice (GL) s 9 % podporou podle posledních údajů a celkem 14 křesly. To znamená  nárůst voličské o celkem 10 křesel.

Naopak jednoznačným propadákem se stala podpora sociálních demokratů (PvdA, Strana práce). Strana ztratila velkou skupinu voličů – má po volbách jen 9 mandátů a 5,7 % podporu. V roce 2012 byla druhou nejsilnější stranou s 38 mandáty a 24,8 % podporou.

Svoje dosavadní pozice si téměř beze změny udržely či mírně posílily další politické strany. Posílila D66 (Demokraté 66) z 12 na 19 mandátů, Socialistická strana (SP) získala o mandát navíc, Křesťanská unie (CU) získala shodnou podporu jako v roce 2012, Strana za práva zvířat (PvdD) posílila o tři mandáty.

V parlamentu bude mít předběžně zastoupení celkem 13 politických subjektů. Voleb se zúčastnilo 77,7 % oprávněných voličů.

Detailní předvolební analýzu situace v Nizozemsku si můžete přečíst na !Argumentu. Shora zmíněné výsledky voleb jsou předběžné podle čísel a projekcí zveřejněných na stránkách Nederlandse Publieke Omroep (Holandské veřejné vysílání – veřejnoprávní média) v 8:30 CET.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.