Čínský premiér: Čína nechce obchodní válku s Washingtonem

Chicago Tribune. Vysoký čínský úředník informoval, že čínští představitelé si nepřejí obchodní válku s Washingtonem a slíbili, že budou otevírat svou státem ovládanou ekonomiku dále zahraničním investicím a obchodu. Píše o tom americký deník Chicago Tribune. Výrok čínského premiéra padl nedlouho před očekávanou návštěvou ministra zahraničí USA Rexe Tillersona v Číně.

Dvě obří ekonomiky by měly prosazovat strategické zájmy, uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang  na tiskové konferenci.

Americký prezident Donald Trump slíbil zvýšit importní daně na čínské zboží, aby tak bojoval proti tomu, co nazývá nespravedlivé čínské zacházení. To vyvolalo varování z čínské strany o možnosti odvety, která by narušila jeden z největších globálních obchodních vztahů.

Čínský premiér řekl: „Nechceme obchodní válku mezi USA a Čínou. To by obchod spravedlivějším neučinilo.“

Premiér také ujistil o čínském závazku vůči volnému obchodu, když se Číňané stali jeho globálními přívrženci po Trumpově volání po omezení importu, i když kritici tvrdí, že Čína je neuzavřenější velkou ekonomikou.

Čína bude své trhy otevírat navzdory „třenicím v obchodě a investicích,“ dodal premiér.

Uvedl také, že Číma podporuje asijský regionální obchod, ale chce pracovat se sousedy, což je pokus o zlehčení obav, které panují ohledně rostoucí dominance Číny.

„Máme otevřenou mysl a jsme připraveni na spolupráci s ostatními. Čína nemá v úmyslu přehnat své ambice.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.