Německo by mohlo Trumpa zažalovat kvůli hraniční dani u Světové obchodní organizace, říká ministryně obchodu

Reuters. Ministryně Brigitte Zypriesová  to oznámila těsně před tím, že se má sejít Angela Merkelová a Donald Trump. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump vyslal varování, že Spojené státy uvalí hraniční daň ve výši 35 % na automobily, které chce německý výrobce aut BMW vyrábět v novém závodě v Mexiku a následně je exportovat na americký trh.

„Další možností je, že podáme žalobu u WTO, jsou tam procedury, protože v dohodách Světové obchodní organizace je jasně uvedeno, že nesmíte dát vyšší daň na import automobilů než 2,5 %,“ uvedla německá ministryně.

V pátek by se Trump a Merkelová měli poprvé setkat. Očekává se, že Merkelová bude na Trumpa tlačit, aby podpořit silnou EU a také aby se zavázal k boji se změnami klimatu. Naopak, od Trumpa se očekává, že bude chtít od kancléřka podporu nárůstu výdajů na obranu.

Také německý obchodní přebytek ve výši 50 mld. euro s USA je zdrojem napětí mezi oběma zeměmi.

Ministryně Zypriesová k tomu uvedla, že „víme, že je to problém a pracujeme na tom. Zrovna dnes jsme se dozvěděli, že byly dojednány nárůsty mezd, což znamená, že domácí poptávka vzroste a také chceme představit daňové pobídky pro výzkum… jsme na dobré cestě.“

„Američané potřebují naše stroje a továrny…. a taky platí, že my máme přebytek exportu právě u strojů, naopak u služeb je to obráceně, kvůli velkým internetovým firmám z USA,“ dokončila ministryně.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.