Ukrajina zavedla sankce proti ruským bankám a dočasnou blokádu Donbasu

Unian. Deutsche Welle. Centrální banka Ukrajiny zavedla 15. března 2017 ve shodě s doporučením Rady národní bezpečnosti a obrany finanční sankce proti ruským bankám a bankám s ruským kapitálem na Ukrajině.

Sankce se týkají zákazu provádění jakýkoliv finančních operací ve prospěch mateřských bank, tedy například mezibankovních kreditů a umístění depozitů, prostředků na korentní účty a dalších aktivních operací.

Zakazuje se také výplata procent, dividend a návrat mezibankovních půjček a další subvencování dluhů.

Podle slov mluvčího centrální banky Ukrajiny se sankce dotknou konkrétně struktury státních ruských bank – Sberbanky, Prominvestbanky, BTB-banky, BM banky a ViEz banky.

Ukrajinský expert ocenil ztráty ruských bank v souvislosti se sankcemi na 1,3 miliardy dolarů, píše dále Unian.

Souběžně s tímto krokem se ukrajinská vláda rozhodla pro celkovou blokádu „lidových republik“ Doněcka a Luhanska. Ukrajina tak oficiálně blokuje transportní svazy mezi oběma oblastmi pod kontrolou separatistů a zbytkem země. Dočasná blokáda se týká dovozu průmyslových zařízení, náhradních dílů a komponentů, surovin a hotových materiálů, chemických materiálů, maziv, nářadí a pracovních oděvů pro těžbu uhlí, energetickou oblast a infrastrukturu.

Vláda Německa a Francie už vyzvala Kyjev, aby ohlášenou blokádu separatistického území zrušil jako kontraproduktivní krok. Německou kritiku Kyjev následně odmítl a zdůraznil, že cílem dočasného blokování je zabránit nezákonnému zabírání ukrajinských státních a soukromých majetků na území mimo kontrolu Kyjeva.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.