Evropský Parlament signalizuje tvrdý přístup k Brexitu

Financial Times. Poslanci požadují, aby Velká Británie nadále respektovala Evropské soudy a dodržovala rozpočtové závazky

Evropský parlament požaduje, aby Británie nadále respektovala evropské soudy jako podmínku hladkého odchodu z EU, naznačují návrhy první oficiální odpovědi na spuštění rozhovorů o Brexitu.

Připravuje se rezoluce, která stanoví priority ohledně odchodu Británie z EU a položí základ jakémukoliv budoucímu obchodnímu vztahu. Zdá se, že podle informací Financial Times, EP přijme jasnou linii na základních politických tématech: Evropský soudní dvůr bude dohlížet nad dohodou, striktní požadavek, aby Británie dodržovala společné daňové standardy a požadavek, aby dodržela své závazky vůči rozpočtu EU.

Očekává se, že EP přijde rezoluci na začátku dubna. A tato rezoluce bude vodítkem pro Guy Verhofstadta, který bude hlavním vyjednavačem za EP.

Důraz je kladen na to, že obě dvě strany budou muset najít „vztah mezi evropskými a britskými trhy, který bude funkční“ a že přechod, resp. odchod by měl „zabránit narušení finančních trhů.“ Ovšem, je možné se také dočíst, že existuje možnost žádné dohody a že nemůže být vyloučena s tím, že se EU na tuto eventualitu musí připravit.

Theresa Mayová ovšem naopak zdůraznila, že je „potřeba vzít si zpět kontrolu nad našimi zákony a ukončit jurisdikci Evropského soudního dvora v Británii.“

Přípravy EU se objevují stejný týden, když britský parlament předal vládě moc spustit článek 50 a formálně tak začít dvouletý proces odchodu. Očekává se, že premiérka Mayová spustí článek 50 v posledním březnovém týdnu. Na přípravě rezoluce EP se podílejí vedoucí politických frakcí. Různé komise předkládají své priority, ale finální text bude méně detailní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.