Německý ministr financí Schäuble: G20 se možná tématu obchodu vyhne kvůli neshodám s USA

Reuters. Protekcionistické postoje nové americké administrativy by mohly zkomplikovat jednání G20 tento týden a možná povedou až k tomu, že sporné téma obchodu bude vynecháno, uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Před setkáním ministrů financí a centrálních bankéřů G20 v Baden-Badenu je nejasné, zda G20 bude mít společný jazyk u témat volného obchodu a otevřených trhů.

„Je možné,“ uvedl německý ministr financí, „že téma obchodu vyřadíme a že bude moci být vyřešeno jen na summitu nejvyšších představitelů zemí G20.“

Schäuble dále uvedl, že návrhy závěrečného komuniké, které již jasně odmítají protekcionismus „nejsou ideálním řešením, ale za tak velký problém to není. „Závěrečné komuniké by mělo vyslat signál, že mezinárodní spolupráce je i v časech rostoucích geopolitických rizik stále vysoká.“

Schäuble ovšem věří, že se projeví odmítnutí kurzové manipulace. Očekává také rozhovory se svým americkým protějškem, Stevenem Mnuchinem, ohledně změny daní a zvýhodňování exportů na úkor importů pomocí tzv. hraniční daně.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.