Více rozdílů, než společného. Pohled německé ARD na setkání Merkelové a Trumpa

Tagesschau. Přiblížení u tématu bezpečnosti, jen málo společného u hospodářské politiky – první setkání kancléřky Merkelové a amerického prezidenta Trumpa zvýraznilo rozdíly. A atmosféra byla napjatá, píše německý deník Tagesschau s odlováním na zpravodajství německé televize ARD.

„Alespoň u tématu odposlouchávání máme něco společného,“ uvedl americký prezident při setkání s kancléřkou Merkelovou. Ovšem kdyby toto měla být jediná společná věc mezi Německem a USA, pak už to trochu nahání strach.

Ovšem mnoho společného jejich první setkání ve Washingtonu skutečně nenabídlo. Co je zajímavé, je přiblížení se v oblasti obranné politiky. Oba dva zdůraznily, jak důležité je NATO. Trump ukázal trošku radosti nad tím, že Německo navýší svůj obranný rozpočet. V Afghánistánu se budou společně starat o stabilitu.

Ovšem u hospodářské politiky bylo s přátelstvím konec. Trump vypadal zkameněle, když šlo o hospodářské otázky. „Německo jednalo lépe než my, za to je musím pochválit. My nechceme vítězství, ale chceme férovost.“ To zní, uvádí ARD, jako když si lidé v obleku vyhlašují válku.

Merkelová se snažila, rovněž podle ARD, mluvit co možná nejklidněji. „Já jsem spolková kancléřka a zastupuji německé zájmy, tak jako on zastupuje americké zájmy. Snažili jsme se u témat, které máme odlišné názory, najít řešení.“

Merkelové se pokusila o vtip: „Kdyby to všechno bylo tak snadné, tak bychom nepotřebovali politiky.“

Ovšem Trump nebyl na vtipy naložen. „Je tu nějaký tweet, kterého litujete?“ zněla jedna z otázek. „Jen málo z nich“, odpověděl americký prezident.

Možná se Trump obával otázek amerických novinářů, kteří se především zajímali o zdravotnickou reformu. Sál byl přecpán novináři z Ameriky, Asie a Německa.

Trump působil napjatě. Během řeči kancléřky poslouchat velmi koncentrovaně. Přítomni byli jeho nejužší poradci, viceprezident Mike Pence, dcera Ivanka s manželem a šéf poradců Steve Bannon.

I téma uprchlíků obě strany rozdělovalo. Zatímco Trump prohlásil, že přistěhování se je privilegium a žádné právo. Kancléřka uvedla, že uprchlíkům je třeba dát životní perspektivu.

Už začátek setkání byl poněkud ledový. Trump před kamerami znovu kancléřce nepodal ruku. Snažil se ale být přátelský: „Pošlete prosím do Německa pěkný obrázek“, řekl přítomným novinářům.

Konala se také velká ekonomická schůzka s představiteli firem Siemens, BMW a Schaeffler, na americké straně se účastnil např. chemický obr Dow Chemical.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.