Priority nového amerického rozpočtu ohrožují programy na bydlení

Reuters. Když Paul Ryan, mluvčí Sněmovny reprezentantů, hovoří o sociální mobilitě a o pomoci Američanům, aby se mohli vystěhovat ze zchudlých oblastí, tak Shiva Danielsová ví velmi dobře, o kom to mluví. Napsala o tom agentura Reuters.

Federální poukázka na bydlení jí totiž umožnila uniknout z části kriminalitou sužovaného Dallasu a přestěhovat se do předměstí Garlandu.

To ji dále umožnilo najít dobrou práci ve správě nemovitostí. Dnes je šťastná za malý domek s dvěma pokoji, který si pronajímá a k němuž patří i dvorek, kde si její děti mohou bezpečně hrát, daleko od drog a násilí gangů v Dallasu.

Ale, pokud by Danielsová měla snad ztratit podporu přes 1 000 dolarů měsíčně, kterou dostává, pak ví, co se stane. „Musela bych se vrátit zpátky,“ říká. „Nemohla bych si to tady dovolit.“

Zdá se, že dostat Američany z chudoby je téma blízké srdci Paula Ryana. A také prezident Trump často hovořil o pomoci městským částem.

Ale podpora bydlení, kterou poskytuje ministerstvo pro bydlení a městský rozvoj (HUD) by se mohlo stát obětí fiskální politiky, kterou zvažuje Bílý dům i Kongres. Ta totiž zahrnuje masivní snížení daní a zvýšené výdaje na zbrojení.

Žádné jasné plány tu nejsou, ale Bílý dům navrhl škrty ve výši 54 mld. dolarů v nevojenské diskreční oblasti domácích programů, což zřejmě dramaticky zasáhne záchranné programy, které nejsou nárokové, jako je Medicare.

Celkově to s politikou bydlení vypadá bledě. Škrty by mohly znamenat, že řada lidí by musela opustit své domovy a grantové programy by neumožnily obnovu městských částí. Spolu s poklesem projektů dostupného bydlení, by vzrostlo nájemné. Vyšší a vyšší nájmy znamenají, že lidé mohou čím dál méně uspořit.

HUD poskytuje nějakou formu podpory bydlení pro pět milionů Američanů, například přes poukázky k pronajímání, dotace pro pronajímatele, nebo také podporu veřejného bydlení. Asi 8 mld. ročně se posílá přímo komunitám ve formě grantů. Ale i tak na pomoc dosáhne jen jeden ze čtyř, kteří by na ni měli nárok.

Někteří republikánští zákonodárci ovšem tvrdí, že tyto programy proti chudobě jsou neefektivní a plýtvavé, a že své úkoly neplní. Dnes žije 14,5 % Američanů pod hranicí chudoby, stejné číslo jako před 35 lety.

Ben Carson byl vybrán prezidentem Trumpem, aby vedl HUD. I když jsou jeho názory blízké k republikánské ortodoxii, jeho dětství strávené v Detroitu ho odlišuje. Jeho matka dostávala potravinové poukázky a on vyrůstal díky programům podpory bydlení, které nyní bude mít na starosti. Sám Carson se zavázal, že chce za rozpočet HUD bojovat a zachovat iniciativy rozvoje komunit, ale také obnovovat veřejné bydlení.

Jenže Kongres chce HUD omezit. I Ryan volá po časovém omezení pro ty, kteří dostávají pomoc pro bydlení.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.