První oťukávání Merkelové a Trumpa

Přečetli jsme: Přinášíme komentáře zpravodaje německé ARD ve Washingtonu. Andreas Horchler popisuje setkání německé kancléřky s novým americkým prezidentem.

Tagesschau. „America first“ se setkala s transatlantickými hodnotami – i tak by mohl znít titulek k prvnímu setkání amerického prezidenta a kancléřky. Bylo to osobní poznávání, první oťukání. Nic víc, nic míň, myslí si Horchler.  

„Bylo to dobrá a otevřená výměna názorů,“ vyjádřila se kancléřka po první schůzce. Ale co také měla jiného říct? Že rozdíly jsou nepřekonatelné, že není možné rozpoznat linii v nové americké politice?

Stisk ruky v Bílém domě na uvítanou byl kratší než běžná gesta Trumpa, při fotografování se ruce vůbec nepotřásly, navzdory vyzvání, na konci tiskové konference ještě jedno krátké podání ruky.

Merkelová měla zelené sako, bylo to ke dni Svatého Patrika, nebo jako znamení naděje?

Oba dva se smějí do kamer. Americká média to nazvala setkáním „divného páru“, na jedné straně dynamický, impulsivní prezident, na straně druhé chladná, přemýšlivá kancléřka.

A Trump, kdysi ctitel německé politiky, který Merkelové v rámci volebního boje předhodil, že svou uprchlickou politikou zruinovala zemi, že NATO je zastaralé, že Německo nadměrně profituje z EU a díky levnému euru dělá v USA skvělé obchody. A kancléřka, která zdůrazňovala transatlantické hodnoty, výhody volného obchodu i pro USA či smysl EU.

„Já nejsem izolacionalista,“ uvedl Trump, což se s jeho „Amerika na prvním místě“ moc dobře neslučuje. V obchodě prý nechce vítězit, ale chce spravedlnost. Německo doposud zkrátka jednalo lépe. A to se musí změnit. Ale co to znamená? Nápověda: Trump tvrdí, že Amerika byla při dohodě NAFTA poškozena. A dohoda v pacifickém prostoru, TPP? – škrtnout!

Merkelová kontrovala: obchodní dohody vytvořily více pracovních míst. „Jobs“, pracovní místa, to také slíbil Trump svým občanům.

Společné hledání řešení

Vztah k Rusku by měl být lepší, ale jen na základě Minských mírových dohod. Společně chtějí USA a Německo hledat řešení pro konflikty v Afghánistánu, Iráku a Sýrii.

Trump slíbil podporu NATO. Merkelová slíbila navýšení německých obranných výdajů.

„Co se týká odposlouchávání poslední vládou, alespoň tady snad máme něco společného,“ uvedl Trump. Hodně se hovořilo, spolu, ale i „jeden o voze, druhý o koze.“

A pořád klišé

Přistěhování se je privilegium, myslí si Trump, ale Merkelová míní: politická velkorysost a hospodářský úspěch patří nerozdělně k sobě. A Trump dále: silná Amerika je v zájmu světa. Klišé, které ale u něj zdá se má jiný význam, než u jeho předchůdce.

Název „vůdkyně svobodné světa“ nejspíš neslyší kancléřka moc ráda. Od zvolení Trumpa se objevuje v amerických médiích. Předpokládá, že s novým prezidentem Spojené státy ztratily na toto neoficiální označení nárok. Kancléřka se může ptát, jak může mnohem menší země, vázaná v EU, s malou vojenskou mocí hrát takovou roli. Ale snad je to „bez alternativy“ alespoň pro tuto chvíli.

Bylo to osobní setkání, první oťukání. Nic víc a nic míň. Přátelé Angela Merkelová a Donald Trump asi nebudou. Ani nemusejí. Bude stačit spolehlivé porozumění na pracovní úrovni.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.