Reuters: Německo bude nutit státy G20, aby se podepsaly pod volný obchod – kvůli obavám z amerického postoje.

Reuters Exkluzivně. Německo bude tlačit na členy G20 (dvacet největších ekonomik světa, pozn. red.), aby se podepsaly pod sadu principů včetně volného obchodu. Setkání se odehraje tento týden a má se jednat o určitý krok proti více protekcionistické pozici USA. Informuje o tom exkluzivně Reuters.
Německo, které je hostitelem setkání, prý zdůrazní důležitost globálního volného obchodu ve zvláštním dokumentu, separátního od hlavního komuniké.
Tento krok ukazuje německou pozici k upevnění volného obchodu spolu s tím, jak se kancléřka Merkelová připravuje na své prvním setkání s Donaldem Trumpem tento pátek.
Je velmi netypické, aby země, která G20 předsedá, vydala dokument odlišný od hlavního komuniké, především co se týká jeho tónu i priorit.
V pátek a sobotu se tento týden sejdou představitelé zemí G20 v německém Baden-Badenu.
Dá se také očekávat, že závazek k volnému obchodu bude podporován rozvíjejícími se ekonomikami, které jsou závislé na globálních exportech, a to včetně Číny. Německo tak bude muset hledat určitý kompromis.
Není tak jasné, jestli Trump a jeho tým, kteří více zdůrazňují férový obchod než volný obchod a kteří diskutují o zavedení hraniční daně na importy, takový dokument podepíší.
Dokument, který nyní koluje v zemích G20 udává deset principů, které ukazují, jak by ekonomika s dobrým výkonem měla jednat v oblasti fiskální, monetární a obchodní politiky.
Zdůrazňuje oblasti, na které Němci kladou důraz, jako je potřeba zemí mít finanční systém odolný vůči šokům a zdržet se nadměrné fiskálně uvolněné pozice pro „udržení opatrného spravování veřejných financí.“
Zdroj uvedl, že hlavní prioritou je pro Německo odolnost (resilience).
Německo často uvádí, že by ekonomiky neměly spoléhat příliš na krátkodobé stimuly a místo toho by měly posílit své fundamenty tak, aby byly odolné vůči šokům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.