Saúdská Arábie: omezení těžby může být prodlouženo, když bude potřeba

Bloomberg. Zásoby nad pětiletím průměrem mohou být důvodem k prodloužení dohody. OPEC se sejde 25. května k rozhodnutí, píše Bloomberg.

Saúdskoarabský ministr energetiky prohlásil, že OPEC a jeho spojenci možná prodlouží omezení výroby, které vyprší v červnu, pokud by světové zásoby surové ropy zůstaly nadměrné.

„Chceme dát signál, že uděláme, co bude potřeba, aby se průmysl vrátil do zdravé situace.“

Saúdové plní svou část dohody, neboť únorový výstup byl jen 10,00 milionů barelů za den, což bylo ještě níže, než dohodnutá úroveň.

Shoda s nečleny OPEC není ovšem dokonalá. Tyto země snížily k únoru výstup o 240 000 barelů, neboli jde zatím o 43 % slíbené redukce.

Nicméně, trvá prý plný závazek partnerů OPEC ke snížení výstupu. Jejich úsilí ministr al-Falih hájil: „Někteří se snaží kontrolovat proces produkce, což nikdy předtím nedělali. Věřím v upřímnost jejich snah.“

Vyšší ceny ovšem v USA opět povzbudily investice do těžby břidlic, což by mohl být signál dalšího vzestupu, který by mohl úsilí OPEC o narovnání trhu zcela narušit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.