100% pro Schulze

Tagesschau ARD. Německá sociální demokracie má nového předsedu: Martina Schulze. Nový začátek je ve znamení důvěry. Byl totiž zvolen 100% delegátů. Povede jako číslo jedna SPD do volebního boje jako kandidát na kancléře.

Půl roku před volbami sází SPD zcela na Martina Schulze. Plných 100% platných hlasů od 605 delegátů získal bývalý předseda Evropského parlamentu. A žádné hlasy proti. „Takovýto výsledek je začátek dobytí kancléřského úřadu,“ uvedl Schulz za jásání členů strany.

Schulz je 14. předsedou německých sociálních demokratů. Střídá po více než sedmi letech Sigmara Gabriela.

Obsahově ovšem zůstal Schulz vágní. V zemi by mělo být spravedlivěji, mluvilo se o „respektu ke každému člověku“, ale i o „tvrdě pracujících lidech“. Mezeru v odměňování mužů a žen popsal Schulz jako neúnosnou. Vzdělání musí být bez poplatků. Rodiny je třeba více podpořit. A odmítnul kritiky jeho plánů delšího vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

Konkrétní body programu budou zřejmé až na sjezdu strany v červnu, v Dortmundu. Schulz prozatím prozradil, že půjde o spravedlnost, respekt a úctu. Slíbil férový volební boj, rozhodně nebude ponižovat své soupeře.

Jasná slova ale zazněla na adresu AfD (Alternative fuer Deutschland): „Pravicoví populisté nejsou žádnou alternativou pro Německo – oni jsou ostudou pro Německo“, zvolal Schulz.

Schulzův životopis ztělesňuje něco typicky sociálnědemokratického: ze dna až na vrchol.

Schulz, který už je v módu volebního boje, jasně ohlásil požadavek své strany na moc. Je třeba dosáhnout vítězství v Sársku, Šlesvicko-Holštýnsku a v Severním Porýní-Vestfálsku. „Chceme, aby byla SPD po volbách nejsilnější politickou silou.“

Pryč jsou časy plné malomyslnosti, s novým sebevědomím sní soudruzi o vítězství, napsal Tagesschau ARD. Od ledna, kdy odstoupil Gabriel a povolal bývalého předsedu Evropského parlamentu jako jedničku SPD, letí SPD na vlně euforie. Do strany vstoupilo 13 000 nových členů. A nyní se SPD drží v průzkumech vedle CDU/CSU. Křesťanští demokraté, zdá se, zatím žádný recept na raketový vzestup Schulze nenašli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.