Popularita prezidenta Macriho poklesla. Odbory v Argentině chystají generální stávku

Reuters. Po více než roce v úřadě klesla poprvé popularita středopravého prezidenta země Mauricia Macriho. Na vině nejsou jenom korupční skandály, ale především skutečnost, že se hospodářská situace třetí největší jihoamerické ekonomiky výrazně nezlepšuje.

Podle výzkumu z minulého víkendu poprvé od nástupu Marciho do úřadu jeho práci hodnotí většina špatně a menšina dobře. Nejnovější čísla jsou 44,2 % ku 40,2 %. Prezidentovi také neprospívá celkový pesimismus Argentinců. 48 % z nich si myslí, že ekonomika se v následujících měsících zhorší a jen 27 % věří ve zlepšení.

Macri, který sám pochází z významných podnikatelských kruhů, slíbil nastartovat růst v zemi sérií politiky škrtů, která měla ulevit výdajům státního rozpočtu. Ty díky konjuktuře a politice peronistických vlád v letech 2001 až 2015 vzrostly ve vztahu k sociálním programům a dotacím. Hospodářská krize po roce 2008, ale situaci argentinské ekonomiky znovu zkomplikovala.

Marciho reformy zatím velkou úlevu nepřinesly. Inflace vyrostla na 40 % v roce 2016 a argentinské hospodářství se zmenšilo. První vlaštovky změny se ale začaly objevovat ke konci roku: zlepšení růstů v listopadu a prosinci a pokles nezaměstnanosti z 8,5 % na 7,6 %.

Pozici prezidenta také poškodily spekulace o korupci a střetu zájmů ve spojení s podnikáním jeho bratrance, které se přetřásalo v posledních týdnech.

Největší odbory v zemi CGT nyní oznámily na 6. dubna 2017 jednodenní generální stávku, která má vládě vyslat varovný signál nespokojenosti. Za šest měsíců se potom země chystá na další kolo parlamentních voleb a vláda obviňuje opozici z toho, že přilévá olej do ohně kvůli volbám. Generální stávka CGT je ale také bezprostředně spojená s vyjednáváním o mzdách mezi regionálními vládami a učitelskými odbory.

 

 

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.