Víkendová bitva o duši francouzské levice. Mélenchon: „Jsme děti revoluce!“, Hamon: „Francie není firma“.

Euronews. Tento víkend proběhly v Paříži dva velké mítinky francouzské levice. Ideově se tak před prezidentskými volbami střetla radikální levice Jean-Luca Mélenchona a středová levice s kandidátem Benoit Hamonem, která je v současnosti u vlády.

Podle Euronews se na sobotním mítinku na podporu Mélenchona a jeho hnutí La France Insoumise sešlo celkem asi 130 tisíc lidí. Mélenchon na mítinku mimo jiné citoval slova francouzského literáta Victora Huga „Jsme děti revoluce.“ Mítink se konal v blízkosti Bastilly.

Kandidát socialistické strany Benoit Hamon pozdravil svoje podporovatele na nedělním mítinku v Bercy v Paříži a řekl svým příznivcům, že v politice není místo pro trh. „Strana peněz má příliš mnoho kandidátů v těchto volbách. Strana peněz má mnoho názvů, mnoho tváří, a dokonce mnoho stran…jako chobotnice peníze rozhodily svoje chapadla přes celé volby.“, řekl shromáždění. Dále prohlásil, že Francie není firma a Francouzi nechtějí být její akcionáři.

Hamon, který je podle dosavadních výzkumů veřejného mínění na čtvrtém místě, nešetřil kritikou vůči liberálům. „Jak mohou liberálové představovat hráz proti radikální pravici? Díky nim radikální pravice prosperuje po celé Evropě.“

V prezidentských volbách v dubnu tohoto roku bude kandidovat celkem  11 kandidátů. Největší šance dávají průzkumy do prvního kola zatím nezávislému centristovi Emmanuelu Macronovi a představitelce radikální pravice Marine Le Penové. Macron má 26,5 % a Le Penová 26 % podpory, uvedla stanice Euronews s odkazem na  nedělní průzkum Odexy. Konzervativní Francois Fillon má zatím asi 19 % podporu. Hamon má podporu 12,5 % a Jean-Luc Mélenchon 10,5 %.

Podle průzkumu by potom ve druhém kole získal Macron 64 % hlasů a Le Penová 36 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.