El País: Amerika, která volila Trumpa se teď bojí jeho zdravotní reformy

Španělský deník El País se zajímal ve své reportáži o reakce Američanů s nízkými příjmy na připravovanou zdravotní reformu v obcích, kde volili Donalda Trumpa.

El País. V zemědělské části Kalifornie, kde Donald Trump sesbíral výraznou podporu, má ke zdravotní péči přístup na 95 tisíc osob díky programu Obamacare, píše El País. Juan Carlos a Julie Solís jsou obyvatelé vesnice Bakerfield v kalifornské oblasti Kern. Juan Carlos v roce 2008 onemocněl infekční nemocí „kalifornská horečka“ (Coccidioidomycosis), která postupně rodinu se třemi dětmi finančně zruinovala. Solís totiž neměl možnost dosáhnout na zdravotní pojištění. Obamacare pomohla jejich situaci znovu stabilizovat. Podle Julie Solís by bez reformy nejspíš její manžel zemřel.

Rodina žije v komunitě, která z většiny podpořila Donalda Trumpa, a to ve státě, který dominantně podpořil Hillary Clintonovou. V této oblasti dostal Trump podporu 53 % ku 40 % pro Hillary. Navíc se jedná o jednu z volebních bašt lídra republikánské většiny Kevina McCarthyho. Právě on považuje zrušení Obamacare za svůj dlouhodobý politický cíl.

Oblast Kern, kde Bakerfield leží, představuje ironii – kolem 10 % místních obyvatel, tedy 95 000 lidí je na Obamacare závislých podle studie University of California. Díky Obamacare spadlo číslo lidí bez pojištění v Kernu z 18,2 na 7,9 %. Pokud by došlo k plánované republikánské reformě, odhaduje se, že by v Kernu ztratilo na 16 tisíc lidí přístup ke  zdravotní péči prostřednictvím pojištění a asi 5 tisíc zaměstnanců by přišlo o práci.

Jak řekl El Paísu Edgar Aguilar z Community Health Initiative panuje nyní v komunitě nejistota s strach, i když navrhované změny se předpokládají až v roce 2020. V oblasti zemědělské Kalifonie žije mnoho chudých dělníků a podle jeho slov je zdravotní pojištění v podobě Obamacare pro mnohé z nich otázka „života a smrti“. Na soukromá pojištění jim jejich příjmy nestačí.

Bakersfield, volební pevnost republikánů, začal protestovat. Jak řekl Aguilar, MacCarthy tvrdí, že reprezentuje zájmy svého okrsku, ale měl by mluvit s lidmi, aby zjistil, co si myslí.

Javier Reyes reprezentuje v Kernu republikánskou stranu a k problému řekl, že „ne vždycky je to, co je populární dobré a to, co je dobré není vždycky populární“. Reyes plány republikánů obhajuje jako „restrukturalizaci“, která dá lidem více možností. V budoucnosti podle něj vznikne trh se zdravotními pojištěními, který sníží jejich ceny.

Nicméně studie ukazují na to, že miliony lidí mohou v důsledku navrhovaných reforem ztratit pojištění. Podle Billa Phelpse, šéfa programu Sierra Vista, který je skupinou klinik pro lidi s nízkými příjmy, není jasné, proč se mluví o tržním snížení cen, když bude mít méně lidí přístup k pojištění. Podle něj Obamacare pro tyto lidi byl „revolucí jejich života“, protože jim program umožnil lékařskou péči. „Existují lidé, kteří by byli bez Obamacare mrtví.“, dodal.

Phelps si vysvětluje voličskou podporu Trumpa obavami z imigrantů a emocemi: „Myslím, že si dobře nepromysleli důsledky pro lidské bytosti. Lidé umřou.“

„Od té doby, co Trump vyhrál nemůžu spát.“, říká 53 letá Betty Basulto, která žije v USA 27 let a pracuje za 1000 dolarů měsíčně, někdy i méně, v místní firmě, která balí hroznové víno. Její pojištění pokryl program Medicaid v době, kdy měla nezletilého syna. Ale teprve Obamacare zlepšil vyhlídky její i jejího syna. Obamacare přispívá 350 dolary měsíčně na léčbu zdravotní problémů, které Betty má. Patří k nim diabetes a chronická kolitida. Jen koloskopie, kterou Betty potřebuje každých šest měsíců, stojí 1000 dolarů. „Nevím, jak to udělám, abych měla pojištění. Z čeho to budu platit?“, ptá se na adresu republikánských návrhů zrušit Obamacare.

V zemědělské oblasti Kalifornie, která přispěla k Trumpově vítězství v prezidentských volbách, mají místní komunity, co ztratit. Jak k tomu dodal Edgar Aguilar, teď už nejde o stranickou rétoriku, ale o realitu, která znervózňuje dle jeho slov také mnoho republikánů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.