Německo a Británie chystají novou bezpečnostní spolupráci

Financial Times. Theresa Mayová návrhem nové obranné spolupráce s Německem doufá, že tak naladí dobrou vůli ohledně Brexitu, napsaly Financial Times v neděli.

Německo a Velká Británie se chystají podepsat novou dohodu o obranné spolupráci poté, co Velká Británie začne Brexit.

Mayová se nyní snaží podtrhnut britský příspěvek pro evropskou bezpečnost. Ministerstvo obrany Británie řeklo, že připravuje spolu s Německem prohlášení o nové vizi spolupráce v oblasti obrany. Obě země pracují na společných projektech, a to nezávisle na Brexitu. Británie tak je i nadále silným parterem v NATO a také dvoustranně.

Spolupráce se má týkat především oblastí cybernetické bezpečnosti, výcviku a cvičení námořních hlídek, uvádí se dále. Ministr obrany Velké Británie už komunikoval s některými evropskými kolegy ohledně posílení spolupráce a zachování silné role Británie pro evropskou bezpečnost.

Podobně jako Mayová je také kancléřka Merkelová rozhodnuta posílit spolupráci v obranné oblasti s Británii. Naznačuje to, že by po Brexitu mohla narůst role Británie v rámcích evropské bezpečnostní spolupráce.

Berlín se rovněž snaží o to posílit svojí roli tváří tvář kritice Donalda Trumpa ohledně nedostatečné finanční odpovědnosti Německa a dalších spojenců v NATO.

Británie a Německo zde sází také na symbolický efekt a chtějí demonstrovat svoje rozhodnutí převzít odpovědnost za obranu východoevropským zemí, které se obávají Ruska. Británie velí jednomu výsadku vojáků v Estonsku a Německo má vedoucí roli v Litvě, spolu s Kanadou a USA, které jsou v Lotyšsku a v Polsku.

Obě země jsou také zainteresovány v boji proti Islámskému státu v Sýrii a v Iráku. Britské letectvo tam bombarduje cíle a Německo provádí rozpoznávání letadel a cvičí vojáky v Iráku.

Ačkoliv Trump je 100 % oddán NATO, je také rozhodnut vymáčknout ze spojenců, především z Německa, více finanční odpovědnosti za výdaje v NATO. Merkelová sice ustoupila a přislíbila navýšení výdajů na obranu na 2 % v souladu s požadavky NATO, ale Trump se přesto po jejich setkání nechal slyšet, že Německo dluží NATO obrovské peníze za ochranu. Podle něj Spojené státy musí být za obranu Německa zaplaceny.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová na to odpověděla, že v NATO nic takového jako dlužný účet není a že 2% cíl výdajů na obranu Německa bude pokrývat nejen výdaje NATO? ale také výdaje na obranu v rámci Evropské unie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.