Průzkum ukazuje rekordní podporu skotské nezávislosti

Financial Times. Ovšem nálady proti EU jsou rovněž na vrcholu, napsaly Financial Times.

Podpora skotské nezávislosti dosáhla rekordní úrovně podle posledního průzkumu ScotCen. Ovšem nálady proti EU jsou také rekordní. Tato zjištění komplikují případné druhé referendum o nezávislosti a podtrhují, jak musí Nicola Sturgeonová toto téma odpojit od Brexitu.

Dvě třetiny skotských voličů si myslí, že Velká Británie by měla odejít z EU, nebo že by moc Bruselu měla být omezena.

I ti, kteří volili „zůstat v EU“ se nyní sami sebe ptají, zda by EU neměla mít méně kompetencí.

Zdá se, že vazba mnoha z těch, kteří volili zůstat není dost silná na to, aby mohli být přesvědčeni výsledkem EU referenda ke změně svých preferencí ohledně setrvání ve Velké Británii.

Autor zprávy o průzkumu Jon Curtice, se přímo domnívá, že „je zde riziko, že spojovat nezávislost s ideou setrvání v EU by mohlo odcizit ty, kteří momentálně podporuje odchod z Velké Británie.“

Nacionalismus zachvátil nejen Evropu a zdá se, že nažhavil jak skotské nacionalisty, tak i euroskeptiky.

Výzkumníci tvrdí, že ve Skotsku je od prvního referenda v roce 2014 silnější pocit národní identity a také silnější názory na to, jak by Skotsko mělo být vedeno. Národní skotské hnutí vstoupí do druhého referenda v podstatně silnější pozici. Nárůst podpory nezávislosti je obzvláště signifikantní u mladých lidí, např. 72 % z věkové skupiny 16-24 let podporuje nezávislosti, oproti jen 26 % lidí ve věkové skupině nad 65 let. Může to znamenat, že podpora nezávislosti během času poroste. Demografická změna tedy může přivodit dostatečnou většinu pro dosažení nezávislosti v nijak příliš vzdálené budoucnosti.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.