Globální růst se synchronizoval

Přečetli jsme: Od Číny po Německo jsou vidět známky oživení a poprvé od roku 2010 by se ekonomiky G20 mohly pohybovat v souladu.

Bloomberg. Tento rok se možná stane tím nejsladěnějším z hlediska globálního růstu. Takový vývoj by mohl snížit tlak na USA, aby byly motorem světového ekonomického růstu, napsala agentura Bloomberg.

Od masivních dat čínské výroby po rychlejší inflaci v Německu, data v hlavních ekonomikách jdou v dobrém tempu.

Synchronizovaná expanze znamená, že globální ekonomiky nemusí tolik spoléhat na USA, což by mohlo zmírnit tlak na dolar. Rychlejší růst by také mohl omezit americký obchodní deficit, a tím i snížit rostoucí napětí v této oblasti.

Jsou zde další pozitivní signály jako je například pokles nezaměstnanosti v Eurozóně, oživení asijského obchodu a čínský stimul.

Žádná z ekonomik G20 by letos neměla zaznamenat pokles, uvádí dále Bloomberg. Bylo by to poprvé od roku 2010.

Čínský nárůst v oblasti zpracovatelského průmyslu byl nad očekávání silný, včetně pozitivního vývoje cen výrobců, což uvolňuje ruce politikům, aby se více zaměřili na nadměrné úvěrování.

Vzrostly i exporty Jižní Koreje, vedené prodeji polovodičů a ropných produktů. V Japonsko dosáhly korporátní zisky rekordu a růst v Austrálii také překonal očekávání. I data z Indie vyznívají pozitivně.

I Eurozóna se připojila k pozitivům. Průmyslová aktivita nebyla silná jen v Německu, ale i v Itálii a Španělsku. Španělská expanze posledního čtvrtletí byla hnána spotřebou domácnosti a exporty.

Jistě tu ovšem jsou také rizika, například několik evropských voleb, v nichž mohou uspět strany, které chtějí zrušit euro.

Simon Wells z HSBC Holdings v Londýně uvádí, že „cyklické indikátory jsou velmi silné a exportní země profitují z externích podmínek. Je zde ovšem hodně politické nejistoty, která může odradit investice a bez toho musíme zachovávat obezřetnost, jestli se skutečně jedná o pozitivní obrat.“

Spotřebitele může ohrozit restriktivnější monetární politika. Evropská centrální banka se s růstem cen dostane pod další tlak z Německa.

V USA vidíme pomalejší spotřebu i zpomalení ve stavebnictví, takže oživení zřejmě není takové, jak bylo po volbách očekáváno.

Ani Asie není tak růžová, protože některá data jsou zkreslena slabým předcházejícím rokem. Napětí v obchodních vztazích mezi Čínou a USA může také zpomalit oživení.

Ale i s těmito problémy si globální ekonomika silnější růst nemohla načasovat lépe, shrnuje Bloomberg.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.