OECD vyzývá Spojené státy, aby více investovaly do infrastruktury

CTV News. Vlády musejí udělat více, aby docílily růstu, který pomůže všem. Spojené státy by měly více investovat do silnic, dálnic, mostů a letišť, říká OECD. Organizace, která zahrnuje nejbohatší ekonomiky, uvedla, že by se vlády měly snažit o lepší přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny a podporovat zaměstnanost žen pomocí opatření jako je dostupná péče o děti. A také je zvýrazněna vyšší potřeba investic do infrastruktury.

Výzva se také týká posílení kvalifikace, především v reakci na budoucnost práce uprostřed technologických změn. Také je patrné, jak uvádí generální ředitel OECD, že efekty z Velké recese jsou stále pociťovány, i když nezaměstnanost poklesla, ale růst je stále pomalý.

Kromě toho nejsou dobře sdíleny pozitivní stránky zotavení. „Je zde nespokojenost, frustrace kvůli modernizaci, obchodu, digitalizaci, investičním režimům… a je potřeba se tomu věnovat, protože fragmentace na politické straně, na sociální straně se přesune na politickou stranu,“ uvedl Angel Gurria.

Výsledkem je odpor voličů a především v Evropě jsou následkem křehké koalice, které těžko získávají podporu pro rozhodnou akci.

„Máme tu stále živé dědictví krize jako je nízký růst, vysoká nezaměstnanost, rostoucí nerovnosti a také značný dopad kvůli zničení důvěry,“ uvedl Gurria.

Organizace také uvedla, že americké výdaje na infrastrukturu „nedrží krok s potřebami země a přispívají tak k zácpám, rostoucím předměstím a degradaci životního prostředí.“ Toto reflektuje návrhy prezidenta Trumpa během volební kampaně po větších výdajích do infrastruktury, i když jeho návrhy směřovaly na zapojení soukromých investic s pomocí těch vládních.

OECD také uvedla, že americká daň pro korporace je příliš vysoká a měla by být snížena a zjednodušena.

OECD vydává rozsáhlé analýzy o ekonomikách členských zemí s cílem zlepšení růstu. Má celkem 35 členů.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.