Čína a Saúdská Arábie: více spolupráce v ropné oblasti

Reuters. Čína a Saúdská Arábie zvýší svou spolupráci v oblasti ropy, včetně saúdského exportu ropy do Číny, prohlásily obě země ve společném komuniké při příležitosti ukončení návštěvy krále Salmána v Číně. Informovala o tom agentura Reuters.

Největší světový exportér ropy chce upevnit vztahy s druhou největší ekonomikou světa.

Poté, co Saúdové ztratili část tržního podílu ve prospěch Ruska, se snaží navýšit své exporty do Číny, která je druhým největším ropným trhem světa. Pracují zejména s třemi největšími čínskými firmami.

V komuniké je také uvedeno, že obě dvě strany zdůrazňují důležitost stability světových ropných trhů. Čína oceňuje Saúdskou Arábii jako bezpečného a spolehlivého ropného dodavatele, i její roli, kterou na světových trzích hraje.

Král Salmán se zúčastnil podpisu dohod ve výši 65 mld. dolarů.

Čína tradičně hrála na Blízkém východě jen malou roli v oblasti řešení konfliktů či diplomacie. Nyní ovšem roste její role v úsilí o ukončení syrské války, zatímco Saúdové stojí na opačné straně a podporují „rebely“ proti prezidentu Bašárovi.

Čína také nabídla podporu jemenské vládě, kterou drží i Saúdy vedená koalice ve válce proti hnutí Hutiů, kteří ale kontrolují většinu země.

Čína musí opatrně našlapovat, protože má také úzké vztahy s Iránem.

Společné komuniké ovšem obsahovalo podporu pro jemenskou vládu. A intenzita čínských kontaktů v oblasti vzroste, neboť příští týden do Číny přijede izraelský premiér Netanjahu.

Diplomatické zdroje uvádějí, že Čína se snaží hrát roli „čestného zprostředkovatele“ v oblasti Blízkého východu, protože za sebou nemá historickou zátěž jako Američané a Evropané.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.