Německo a Japonsko se snaží o obchodní dohodu, aby zablokovaly Trumpa

Bloomberg: Německá kancléřka Merkelová a japonský premiér Šinzo Abe společně vyzývají k obraně volného obchodu. Rozšiřují tak seznam velmocí, které chtějí čelit posunu Spojených států k protekcionismu. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Poté, co se Merkelová s Trumpem v Bílém domě neshodla, vyzývá k rychlému uzavření obchodní dohody mezi EU a Japonskem.

Tento návrh následuje po obnovených německo-čínských závazcích k volným trhům. Merkelová také podporuje dohodu o volném obchodu mezi EU a zeměmi Mercosuru Latinské Ameriky.

„Potřebujeme volný i férový obchod,“ uvedl japonský premiér.

„Samozřejmě, že chceme spravedlivé trhy, ale nechceme stavět bariéry, uvedla kancléřka při zahajovacím projevu na CeBitu v Hannoveru. „V časech, kdy se s mnohými hádáme o volném obchodě, otevřených hranicích a demokratických hodnotách, je tu dobré znamení, že Německo a Japonsko se o tomto nehádají.“

Abe, který se s Trumpem setkal již v únoru, uvedl, že prezidentu Trumpovi řekl, že USA se musí ujmout své lídrovské role. „Japonsko a Evropa musejí pracovat společně, silně a jednotně – a USA také musíme dostat na palubu,“ řekl japonský premiér.

Jednání o dohodě EU-Japonsko byla zahájena již v roce 2013 s cílem snížení obchodních a investičních překážek. Japonsko a EU dohromady tvoří více než třetinu světového HDP.

Německo je připraveno „být motorem“ pro dokončení dohody jako signál, že „chceme volné, otevřené trhy“, uvedla Merkelová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.