Rusko má alternativu za platební systém SWIFT

RT. Ruská gubernátorka centrální banky Elvira Nabuillinová sdělila, že Rusko připravilo alternativní systém globálnímu platebnímu systému SWIFT. „Byly tu výhrůžky, že nás odpojí od SWIFTu. Dokončili jsme práci na vlastním platebním systému a pokud se něco stane, všechny operace formátu SWIFT budou uvnitř země fungovat. Vytvořili jsme alternativu.“, řekla při setkání s prezidentem Vladimirem Putinem tuto středu.

Nabuillinová také řekla, že 90 % bankomatů v zemi přijímá platební systém Mir, který je domácí alternativou Visa a Mastercard.

Podle informací Izvestija je od ledna 2016 k alternativnímu systému SPFS napojeno na 330 bank v Rusku. Jedná se o ruskou reakci na západní nápady odpojit Rusko od systému SWIFT v reakci na ukrajinskou krizi a připojení Krymu.

V daný moment není nový systém zcela bez problémů. Není funkční od 21:00 až do 05:00 hod. a jeho ceny jsou považovány za předražené (5 centů za jeden transfer), napsala Russia Today.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.