Apple na Novém Zélandu neplatí daně, i když má tržby 4,2 mld. dolarů

New Zealand Herald. Gigant v oblasti spotřební elektroniky, Apple, nezaplatil za posledních deset let na Novém Zélandu žádnou daň z příjmu, i když prodal I-phony a I-pady za miliardy dolarů.

Odhalení o daňových přiznáních Apple – kromě již známých afér této firmy ve využívání daňového ráje Irska – znovu rozpoutaly obavy, že nedávno oznámený tvrdší postup vlád proti vyhýbání se daňové povinnosti nadnárodních firem toho zatím mnoho nezmohl.

Zástupce novozélandské strany Zelených k tomu uvedl: „Je skutečně neobyčejné, že jsou schopni uniknout trestu za to, že nezaplatily žádné daně. Mám ráda produkty Apple – jsou skutečně inovativní – ale zdá se, že jejich daňové oddělení je ještě inovativnější než jejich výrobkoví designéři.“

Celkové tržby firmy Apple se od roku 2007 vyšplhaly na 4,2 miliardy dolarů. Údaje ukazují sice na příjem z daně ve výši 34 milionů dolarů, ale suma byla poslána do Austrálie. Kdyby Apple uvedl stejné zisky pro Nový Zéland, pak by musel zaplatit na daních za dané období 356 milionů dolarů.

Apple se vyjádřil, že postupoval striktně podle zákona. Aktivity Apple na Novém Zélandu jsou kontrolovany mateřskou firmou v Austrálii. Mezi Austrálií a Novým Zélandem je uzavřena smlouva o zabránění dvojímu zdanění.

Austrálie a Velká Británie jsou podle novozélandských médií v čele boje proti vyhýbání se daním za prodeje uskutečněné v dané zemi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.