Juncker: Před začátkem Brexitu EU není v nepřátelské náladě

BBC. Výňatek rozhovoru předsedy Evropské Komise s BBC.

Jean-Claude Juncker v rozhovoru přiznal, že EU není v nejlepší formě. Trvá ale na tom, že EU je stále mladá s tím, že za posledních šedesát let dosáhla neuvěřitelné věci – Evropa je kontinentem stability a míru.

I když nedávno zveřejnil Bílou knihu o budoucnosti EU, která obsahuje pět možných budoucích scénářů, sám vkládá naděje do staré myšlenky „dvourychlostní“ Evropy, v níž některé země sdílejí více suverenity například ohledně obrany či migrace, zatímco jiné se neúčastní.

Zdá se, že tento návrh je mezi úředníky i politiky nejpopulárnější. I když někdo ho může brát jako otevřené přiznání faktu, že EU žádnou společnou vizi nemá, když si každý bude dělat různé věci a v různou dobu.

Juncker uvedl: „Absolutně nejsem v nepřátelské náladě vůči Británii. Británie je součástí Evropy a já doufám, že s ní budeme mít v dalších desetiletích přátelské vztahy.“

Přiznal také, že si žádné další „exity“ nepřeje. Kdyby odešly další tři, čtyři země, byl by to konec. EU by zkolabovala. On sám se ale nedomnívá, že se tak stane.

EU a Komise budou jednat s Velkou Británii přátelsky – férově, ale ne naivně. (BBC se pozastavuje nad výběrem slov „naivně“).

„Nelze předstírat, že jste nikdy nebyli členy,“ dodal Juncker k Británii. „Britská vláda a parlament na sebe převzaly určité závazky jako členové EU a tyto musejí být dodrženy. To není žádný trest nebo sankce vůči Velké Británii.“  Uvedl také, že částka „odchodu“ bude „vědecky spočtena.“

Ale trval na tom, že se nelze dohadovat o osudu 4,5 milionů obyvatel EU, kteří nyní žijí v Británii a také Britové, kteří žijí po celé EU. „Toto není o vyjednávání, je to o respektu lidské důstojnosti.“

Juncker také přiznal, že v den, kdy bude doručen oficiální dopis o spuštění Brexitu, se bude cítit smutný. „Je to tragédie. Selhání a tragédie.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.