Stimul z ropného bohatství v Norsku se blíží bodu zlomu

Bloomberg. Vláda zpřísnila fiskální pravidla o ropném bohatství a posilující měna “krone”  (norská koruna) také přitáhne vládní limit na výdaje, shrnula agenturní zpráva Bloombergu.  

Motor norského stimulu zpomaluje. Růst norského suverénního fondu ve výši 910 mld. dolarů a ropné příjmy nebudou stačit na to, aby ekonomika mohla pokračovat s rekordním stimulem jako minulý rok.

Kalkulace ukazují, že Norsko potřebuje navýšení ropných příjmů na 150 miliard kroner ze současného odhadu pro letošek 138 miliard kroner, aby fiskální politika mohla zůstat neutrální.

“Dosavadní trend byl expanzivní a byla jen otázka, jak moc expanzivní,” říká výzkumník Eika. “A toto se nyní mění, podle našich kalkulací budou zdroje z ropných aktivit stačit tak na to, aby mohla zůstat fiskální politika neutrální.”

Jak se přizpůsobit slábnoucímu stimulu, bude jeden z velkých úkolů pro další vládu po zářijových volbách. Současná koalice konzervativců a pravicové Strany pokroku prováděla velké výdaje až ve výši 8 % HDP, aby ekonomiku udržela nad vodou i uprostřed poklesu ropných cen.

Ale i politici si uvědomili, že to takto nemůže dál pokračovat, především i kvůli tomu, že pokles úrokových sazeb za minulou dekádu snížil výnosy pro norský suverénní fond. Vláda, která minulý rok poprvé z fondu čerpala, nyní navrhla zpřísnění fiskálních pravidel ohledně toho, kolik může vláda využít z ropných peněz.

“I když ‚ropné dobrodružství‘ ještě neskončilo, nemůžeme záviset na tomto sektoru jako na hlavním motoru naší ekonomiky”, řekla norská ministryně financí Jensenová.

“Nižší příjmy z ropy sníží příliv zdrojů do fondu v dalších letech a tím budeme mít i méně prostoru pro zvýšení čerpání,” uvedla.

Ale i kdyby ceny ropy měly vzrůst více, než se předpokládá, výdajové plány vlády na infrastrukturu a vzdělávání mohou být ohroženy posilující norskou korunou. Je tomu tak proto, protože silnější měna snižuje velikost suverénního fondu, který je investován do zahraničí.

Eika a další výzkumníci ukázali různé scénáře. Například, pokud by cena ropy dosáhla 70 dolarů za barel a zůstala taková až do roku 2020, bude nejprve nejsilnější měnový efekt a ten sníží velikost suverénního fondu. A efekt z vyšších cen ropy toto nevykompenzuje až do roku 2021.

To by ukazovalo na to, že vláda musí stále spoléhat na slabou měnu, aby se vyhnula prolomení svého nového pravidla omezení výdajů na 3 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.