Víkendové protesty v Rusku oživují téma korupce

Politcom. Gazeta. Kommersant. Rosbalt. V neděli 26. března zorganizoval ruský Fond pro boj s korupcí Alexeje Navalného v Moskvě a v řadě dalších měst akce protestu proti korupci. K akcím došlo po tom, co na začátku tohoto měsíce vydal Navalného Fond materiál, ve kterém zveřejnil majetokové poměry premiéra Dmitrije Medveděva. Ruskému premiérovi mají podle zprávy patřit obrovské majetky, a to včetně nemovitostí, jacht, bytů nebo agrokomplexů v Rusku i v zahraničí. Majetek dává Fond do souvislosti s korupcí. Mluvčí Medveděva na dokument reagovala jenom tak, že má „předvolební charakter“.

Nedělní akce proběhly v celkem 21 ruských měst, v některých případech se jednalo o nepovolené akce, jinde a v menší míře o povolené akce protestů. Ve Vladivostoku byla účast bez ohledu na zákaz asi 1000 lidí, v Irkutsku bylo více než tisíc lidí, v Novosibirsku okolo 1,5 tisíce, v Jekatěrinburgu 2 tisíce a v Petrohradě na Marsově poli potom celkem 5 tisíc lidí. Vesměs se protesty týkaly větší nebo velkých ruských měst.

Protesty v Moskvě na Tverské ulici nebyly povolené. Policie před tím zadržela 11 podporovatelů Navalného, kteří na Arbatu rozdávali letáky. Po jednom dnu byli propuštěni a byli jim odebrány otisky prstů. Ohledně akce samotné: úřady města navrhly organizátorům jiná místa k provedení akce, a to v Marino nebo v hyde-parku v Sokolnikách, ale ta organizátorům nevyhovovala. Ministerstvo vnitra pak varovalo Moskvany před účastí na nepovolené akci.

Nedělní protest byl první otevřeně nepovolenou politickou akcí Alexeje Navalného, který se do této doby vyhýbal podobným situacím a konfliktům s vládou. Navalnyj se odvolával na právní okolnosti organizace akce s tím, že úřady města nepostupovaly ohledně nabídky alternativních míst pro protesty podle zákona.

Nakonec se na akci v Moskvě sešlo celkem sedm až osm tisíc lidí, což je pro nepovolený mítink relativně hodně. Asi 500 lidí bylo zadrženo a mezi nimi byl také Alexej Navalnyj.

Protestů se účastnilo mnoho mladých lidí a studentů, což je typické. Jsou to lidé, kteří neudělali osobní zkušenosti s neúspěšnými protesty v letech 2011 až 2012. Tím pádem jde o novou generaci protestujících, které nyní přitahuje Navalnyj, Jabloko nebo Parnas.

Za pozornost ale stojí situace, která vznikla ohledně zprávy Fondu pro boj s korupcí. Frakce Komunistické strany Ruska nyní zahájila kroky k parlamentnímu vyšetřování. Šéf ruských komunistů Zjuganov sice hlasitě odmítnul, že by jeho strana šla na ruku „americké loutce“ A. Navalnému, ale také řekl, že ho velmi překvapilo, že celá zpráva zůstala bez jakékoliv odpovědi ze strany premiéra a Jednotného Ruska.

Alexej Navalnyj si nárokuje líderské místo v demokratické opozici Ruska. Díky dokumentu o Dmitriji Medveděvovi se mu podařilo znovu oživit korupční tématiku, které se za poslední roky stala spíše okrajovou. Korupce jako politické a opoziční téma se oživuje také díky celkovému utlumení geopolitické situace (nástup Trumpa, rutinizace ukrajinské krize a otázky Krymu) a pokračující hospodářské stagnaci v Rusku či konfliktům mezi ruskou elitou.

Protesty a vládní reakce na ně vzbudily zájem amerického ministerstva zahraničí. Jeho mluvčí Mark Toner řekl, že USA s kroky ruské vlády nesouhlasí. Konkrétně USA vadí zatýkaní „stovek nevinných demonstrantů po celém Rusku“. Takové jednání neodpovídá podle oficiálního postoje USA demokratickým hodnotám. Ministerstvo také negativně hodnotilo zatčení konkrétně Alexeje Navalného. Na reakci ruské strany se zatím čeká.

Evropská unie mezitím vyzvala Rusko k okamžitému propuštění zadržených demonstrantů a Alexeje Navalného. V jejím komuniké se mluví o tom, že došlo k porušení ruské ústavy, a to konkrétně svobody slova a svobody shromažďování. EU požaduje od Ruska také dodržování mezinárodních dohod ve vztahu k jeho členství v Radě Evropy a OBSE.

Podle posledních informací stane Alexej Navalnyj před tverským soudem v Moskvě, kde bude obviněn v rámci administrativního řízení z organizace nezákonného mítinku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.