Je šest procent nový normál pro pokrokovou levici?

Přečetli jsme: Článek bývalého lídra islandské sociální demokracie Árni Árnasona hodnotí příčiny obrovského propadu sociálních demokracie v Nizozemsku a na Islandě a hledá nová řešení. Článek uvádíme jako další příklad mezinárodní diskuze o budoucnosti levice a sociální demokracie, která je relevantní také pro Česko.

Islandský sociální demokrat a lídr sociálních demokratů v letech 2013 až 2016 Árni Árnason se vrátil k výsledkům voleb v Nizozemsku. Jako pozitiva vidí fakt, že xenofobní populisté nakonec nedostali tak silnou podporu, jak se očekávalo, a vysokou volební účast. Méně dobrá zpráva jsou volební výsledky Strany práce (PvdA). Tato strana zaplatila nejvyšší cenu za zklamání a politickou pasivitu, které je typické pro evropskou i americkou politiku dneška, myslí si Árnason.

Islandská sociálně-demokratická aliance zažila podobnou zkušenost ve volbách na podzim 2016. Získala pod 6 % hlasů. Cesta k zničení byla podobná jako v případě PvdA, konstatuje Árnason: vedli jsme odpovědnost za finanční krizi s podporou 30 % v roce 2009, abychom dostali v roce 2013 jen 13 %. Poslední roky v opozici přitom byly spojené s vnitřními boji, které znemožnily straně další vývoj a obnovovací strategii. Nakonec bylo její skoro 5,7 % ve volbách na podzim 2016.

Stejné symptomy všude v Evropě

Všude v Evropě jsou podobné symptomy: sociálně demokratičtí voliči vidí tyto strany na straně establishmentu a jejich snahu o internacionalismus a přijetí odpovědnosti ve vládě jako důkazy téhož.  Politika „třetí cesty“, která zvýšila mezinárodní obchod, podpořila mezinárodní instituce a spolehla se na trh, zcela jistě přinesla pokles příjmových nerovností po celém světě a pomohla milionům z chudoby. Jenže obrázek, který vidí voliči je jiný: nezájem o osobní náklady jako je ztráta zaměstnání díky zahraniční konkurenci, a to jak v podobě nadnárodních společností, tak migrantů jiných národností v sousedství.

Vedle toho zainteresovanost sociálně demokratických stran ve stabilizačních politikách po finanční krizi v roce 2008 umožnila jejich populistickým konkurentům je líčit jako spojence bank a velkého byznysu. A evropská sociální demokracie zcela selhala v tom být lídrem kritickým k finančním konglomerátům a na straně lidí.

Pravicové umírněné strany mají také problémy v současné době. Nicméně zdá se, že jsou o něco lepší tom čelit těmto tlakům, udržují si stále podporu voličů, byť ta se zmenšuje.

Sociální demokracie je spojená s internacionalismem

Snad je to proto, že tyto strany jsou ideologicky a historicky blíže k myšlenkám národa a je pro ně jednoduší postavit se otázkám dneška – imigraci a otevřeným hranicím. Sociální demokracie je historicky více spojená s internacionalismem.

To je něco, co pokrokové strany na levici musí rychle adresovat, aniž by ale očekávaly rychlá řešení. Lidem není možné slíbit, že svět zůstane bez pohybu nebo že je možné zastavit či vrátit se do minulosti ohledně technologických změn naší ekonomiky. Křiklavý populismus k sociální demokracii podle Árnasona nepatří.

Přijetí isolacionistických politik a pohrávání si s xenofobii se může vymstít a může vést k další deziluzi mezi těmi, kdo nás ještě podporují a těmi, kdo sociální demokracii už opustili.

Pokud se podíváme do tváře 6 % musíme hledat podle slov Árnasona smělé odpovědi a nežít minulostí, která je ta tam.

V důsledku sociálně demokratického zaměření se na schopnosti, otevřené hranice, obecné vzdělání a sociální služby je realita pracovního trhu, distribuce a akumulace bohatství a znalostí jiná než před třiceti léty, píše dále. Mělo by stačit připomenout si, že sedm z deseti nejbohatších lidí na planetě jsou „selfmade“ ve stejný moment, kdy mezi tradiční dělnickou třídou pokračuje odchod od sociální demokracie. Jak potom tradiční kvalifikace „my“ a „oni“ odpovídají dnešnímu světu? V tomto novém kontextu je podle Árnasona zásadní utvořit pokrokové politiky, které kombinují základní hodnoty internacionalismu a bratrství s praktickými politikami, které jsou utvořeny pro společnost, která se radikálně změnila také díky sociálním demokratům. Takový úkol je dle Árnasona hodný sociálních demokratů v Evropě pro budoucnost a musí začít nyní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.