Portugalsko snížilo deficit. Odmítnutí politiky škrtů se vyplatilo

New York Times. Portugalská statistická agentura oznámila, že deficit rozpočtu spadl na 2,1 %. Vláda tvrdí, že tento pokles ukázal, že kritici jejich opatření proti škrtům se mýlili. Napsaly o tom noviny New York Times.

Národní statistický institut oznámil, že deficit se snížil ze 4,4%  v roce 2015 díky výdajovým omezením a vyšší daňovým příjmům. Deficit za rok 2016 byl nejnižší za více než 40 let.

Když se v roce 2015 ujala moci středolevá socialistická vláda, oponenti varovali, že její opatření vyvolají finanční katastrofu. Ta totiž mimo jiné zahrnovala návrat ke čtyřem státním svátkům, 35-hodinový pracovní týden pro vládní zaměstnance a snížení daně pro jídla v restauracích na 13 % z 23 %.

Portugalsko potřebovalo v roce 2011 v záchranném balíčku 78 mld. eur, poté co předcházející rok zaznamenalo deficit ve výši 11 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.