Radikální volba. Prominentní kritik MMF a Světové banky míří na klíčovou funkci v Trumpově vládě

Financial Times. Donald Trump navrhuje do funkce náměstka pro mezinárodní finance Adama Lerricka, který patří k prominentním kritikům globálních ekonomických institucí. Lerrick je bývalý investiční bankéř, který také pracoval v komisi, která prověřovala roli Světové banky a MMF v globální ekonomice. Napsaly o tom britské Financial Times.

Lerrick tehdy například vypracoval návrhy na to, aby se MMF více věnoval zemím, které čelí akutní krizi, než aby se angažoval v dlouhodobých záchranných programech. Světová banka by se podle jeho názoru měla věnovat nejchudším zemím a měla by omezit své aktivity poradce pro středněpříjmové ekonomiky jako je například Čína.

Jak MMF, tak Světová banka vnímají jmenování Lerricka se znepokojením. Spojené státy mají v obou institucích největší hlasovací práva. Scott Morris, který vykonával podobnou funkci v Obamově administrativě, uvedl, že se jedná o „radikální volbu.“

Lerrick si vydobyl pověst „kreativního řešitele“ suverénních krizí a kritizoval fungování MMF v záchranných programech.

Účastnil se také jednání o argentinském suverénním dluhu a zapojil se i do řešení řecké krize návrhem vzniku paralelní měny.

MMF čelí řadě problémů, např. šéfka MMF Christine Lagardeová uvedla, že se nebude vyjadřovat k návrhům Trumpovy administrativy , ale pouze k „implementovaným politikám.“

Dalším problémem bude otázka zapojení fondu do řešení řecké krize. Republikáni v Kongresu se staví proti dalšímu angažmá MMF v řešení řecké krize, které ale naopak požaduje Německo.

Je tu také otázka reformy MMF především z hlediska kvót, neboť rozvíjející se ekonomiky, především Čína, chtějí mít silnější hlas.

Mentor a vzor pro Lerricka – vlivný ekonom Allan Meltzer  – se domnívá, že by MMF neměl řešit evropské problémy. „Já bych dál Řecku nepůjčoval.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.