Volby v Bulharsku vyhrál bývalý premiér Borisov

Financial Times. Bojko Borisov, bývalý premiér Bulharska a lídr strany proevropské Občané pro evropský rozvoj (GERB) vyhrál po třetí parlamentní volby. Výsledky voleb ale ukázaly také na to, že Borisov nebude moci vládnout sám a potřebuje partnery do koalice.

Borisovova strana získala v nedělních volbách 32,6 % a chybí ji 25 míst ve 240členném parlamentu k tomu, aby měla většinu. Kornelia Ninova, lídryně socialistů odmítla Borisovovy koaliční námluvy.  Podle analytika Andria Tursy bude nyní muset Borisov tvořit koalici s ne moc jednoduchými partnery – s nacionalistickou stranou Spojení vlastenci či s populistickou stranou Vůle (Volja). Dají se očekávat spory díky odlišným ideologickým preferencím.

Strana Spojení vlastenci je pro-ruskou aliancí tří frakčních skupin a získala celkem 9.1 %. Vůle založená Vesilinem Mareškim, který je byznysmenem a obdivovatelem Donalda Trumpa, získala 4,1 % hlasů. Borisov nyní podle analytika potřebuje Vůle na svojí straně jako protiváhu nacionalistům.

Jedna z frakcí, která utvořila Spojené vlastence je extrémně pravicová Ataka (Útok), která je podle FT antisemitská a má neonacistické vazby. To by mohlo poškodit Borisovův GERB mezi evropskými konzervativci, ke kterým jeho strana patří. GERB riskuje svoji reputaci, pokud Spojené vlastence pozve do vlády, řekl Daniel Smirov z bulharského Centra pro liberální strategie.

Mareški, lídr Vůle, už řekl, že jeho strana je připravena vstoupit do koalice.

Pro mnohé Bulhary je Bojko Borisov, který v politice začínal jako starosta Sofie, garantem stability. Nicméně obě jeho minulé vlády byly spojeny s obviněními z korupce na vysoké úrovni, která se týkala GERBu a také koaličních partnerů.

Korupce zůstává jedním z témat a problémů bulharské politiky. Vznikla nová protikorupční strana, kterou založil Hristo Ivanov, ale ta nakonec nedosáhla 4% prahu volitelnosti do parlamentu. Neoslovila voliče mimo hlavní město.

Druhá koaliční vláda Borisova rezignovala v listopadu 2016, poté co kandidátka GERBu na úřad prezidenta prohrála ve prospěch Rumena Radeva, který požadoval zlepšení vztahů s bulharským tradičním spojencem Ruskem, zatímco trval na tom, že Bulharsko má zůstat loajálním členem EU a NATO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.