Mnuchinův optimismus ohledně daňové reformy v USA bude brzy podroben zkoušce

FT. Ministr financí je optimistický, prezident ohlásil další krok po nezdaru zdravotnické reformy, píší Financial Times. Ještě předtím než byla poražena zdravotnická reforma, zněl ministr financí optimisticky kvůli dalšímu prvku Trumpovy agendy – daňové reformě. Zdravotnictví je komplikované, vysvětloval ministr financí USA Steven Mnuchin, ale daňová reforma je jasná. Jeho odvážné tvrzení bude již brzy podrobeno zkoušce, protože prezident Trump oznámil, že je připraven odsunout zdravotnictví stranou a postoupit k daním.

Mnoho analytiků ovšem zpochybňuje optimistický pohled Mnuchina na jednoduchost daňové reformy. Očekává se největší změna daňového systému od 80. let, včetně snížení 35 procentní korporátní daně. I v oblasti daní totiž panují velké neshody ohledně detailů, jak snížit daňové břemeno firmám i jednotlivcům. A tyto neshody se netýkají jen Kongresu, ale přímo Bílého domu.

Michael Strain, vědec z konzervativního Amerického institutu pro podnikání, předpovídá, že páteční prohra oslabí prezidenta a velmi vážně oslabí mluvčího Sněmovny reprezentantů, Paula Ryana.

Toto selhání dává jak Demokratům, tak konzervativním Republikánům více vlivu nad podobou daňové reformy.

Velkou otázkou je ovšem načasování. V dubnu je třeba schválit rezoluci o rozšíření zdrojů pro vládu, která se může setkat s opozicí Demokratů, pokud bude obsahovat politicky výbušná témata jako např. financování Trumpovy zdi u hranic s Mexikem.

Je zde mnoho různých zájmů, které se například protínají u tzv. hraniční daně. Fiskální konzervativci budou odmítat balíček snižující daně, pokud by měl zvýšit deficit.

Poslední velký daňový balíček Ronalda Reagana z roku 1986 získal podporu obou stran. Ale doposud bylo hledání podpory demokratů odmítnuto. Jenže sami Republikáni se ukázali být nespolehliví a nejednotní. Návrhy daňové reformy Ryana mohou být těžko ke skousnutí jak pro fiskální konzervativce, tak pro umírněné.

Michael Strain dodal, že naprosto chyběl odhad, jak těžké to může být schválit zdravotnickou reformu. „A něco podobného vidíme i u daňové reformy,“ dodal.  

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.