FT: Šance na kompromisní dohodu o Brexitu jsou 50:50. Čekají se problémy

Financial Times. Britská premiérka Theresa Mayová včera podepsala historický dopis o vystoupení země z Evropské unie a dala přitom najevo, že je zastáncem kompromisního jednání s EU ohledně jeho podoby. O situaci kolem Brexitu napsaly velmi detailně britské noviny Financial Times.

I když Mayová před tím jasně naznačila, že je ochotná jít cestou bez dohody, zdroje ze zákulisí britské politiky informují, že je zde vůle k tomu změkčit pozice ohledně role Evropského soudního dvora a také ohledně zaplacení „odchodného“ a posílení bezpečnostní vazeb.

Například ministr financí Philip Hammond řekl BBC ve středu, že země bude mít dohodu. „Nemůžeme mít náš dort a sníst ho.“, řekl dále v narážce na slova britského ministra zahraničí Borise Johnsona, zastánce Brexitu, který naopak tvrdil, že kompromisní dohody nejsou potřeba k tomu, aby Velká Británie měla přístup k evropskému jednotnému trhu.

Británie ve středu po oficiálním předání dopisu o vystoupení z Evropské unie začíná dvouleté období vlastního vystupování a vyjednávání vztahů s EU. Mayová, jak píší FT, se bude snažit o stavění mostů s evropskými protějšky, a to včetně nové nabídky kooperace v bezpečnostní oblasti.

Ukázalo se, že spuštění článku 50 neznamenalo, že by Británie začala odmítat plná občanská práva občanům EU, kteří nyní do Británie přijedou. Evropský parlament trval, že k takové změně nedojde dříve než po vlastním Brexitu.

Náznaky ukazují na možný kompromis kolem jurisdikce Evropského soudního dvora v Británii.

Diplomaté očekávají ne moc lehký začátek vyjednávání o „odchodném“, které Brusel odhadl na 60 miliard euro. Mayová ve svém výroku, že „dny, kdy Británie dávala velké příspěvky Evropské unii každým rokem budou pryč“ podle čtení FT naznačila, že o jednorázovém odchodném se dá mluvit. Euroskeptici z Konzervativní strany jsou proti.

Série telefonátů premiérky Mayové s kancléřkou Merkelovou, předsedou Junckerem a prezidentem Tuskem nebyly v nepřátelském duchu. Všichni se shodli, že silná EU je v zájmu všech i Británie.

Navzdory těmto novým tónům si ale diplomaté myslí, že šance na dohodu jsou ne lepší než 50:50. Například Lord O’Donnell, bývalý vládní tajemník, varoval před tím, že článek 50 je vytvořen tak, aby odstrašil jiné členské země od myšlenky EU opustit.

Podle Financial Times si Theresa Mayová sice přeje „hladký a řádný“ odchod z Evropské unie a spolu s ním větší posílení bezpečnostních závazků Británie v Evropě, ale členové Konzervativní strany ji situaci neulehčí. Ve straně jsou podle slov bývalé konzervativní ministryně školství Nicky Morganové lidé, kteří mají zájem o konflikt s Evropskou unii.

První evropské reakce, jak napsal ve čtvrtek Guardian, na Mayové dopis nebyly až tak přívětivé. Její návrhy v dopise ve vztahu k užší bezpečnostní spolupráce byly dokonce označeny za „vydírání“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.