Lukašenko hledá cestu k Putinovi. V plánu je schůzka z očí do očí

Reuters. Alexandr Lukašenko se sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ve snaze najít kompromis ohledně rozdílů, které Minsk a Moskvu rozdělují. Schůzka je naplánována na pondělí v Petrohradě.

Obě země jsou tradiční spojenci, ale v poslední době do jejich vztahů vstoupila řada stínů. Lukašenko nepodpořil ruské připojení Krymu, které nazval „špatným precedentem“ a obě země se už měsíce nemohou shodnout na cenách ruského plynu. V důsledku toho Rusko omezilo svoje dodávky ropy do Běloruska. Lukašenko také začal blíže spolupracovat se Západem, konkrétně s EU a značně omezil spolupráci v rámci eurasijské integrace.

Běloruská ekonomika čelí už tři roky výraznému propadu. Měsíční mzdy padly z 630 dolarů v průměru na 380 dolarů a zemi zasáhly nové demonstrace, které Lukašenkova vláda potlačila. Bezprostředním důvodem pro protesty v Bělorusku bylo zavedení nové daně spojené se zákonem proti „sociálním parasitům“, což mají být především nezaměstnaní. Právě tyto poslední kroky hrozí, že se vztahy mezi Západem a Běloruskem opět zhorší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.