Pravomoci Evropské centrální banky vyvolávají závažné otázky o demokratické legitimitě

Financial Times. Jeden z úředníků ECB uvedl, že kompetence ECB k regulaci bank zdvihají otázku demokratické legitimity poté, co byla její právní nezávislost kritizována Transparency International. Téma dále sledovaly britské noviny Financial Times.

Yves Mersch, jeden ze členů výkonné rady ECB řekl, že role dozoru nad bankovním sektorem by měla podléhat podrobnému zkoumání, ale zároveň hájil roli ECB v záchranných programech jako součást tzv. věřitelské Trojky.

Mersch přiznal, že ECB má v otázkách monetární politiky „široké pole působnosti“, ale uvedl, že by tato volnost v rozhodování neměla být rozšířena na otázky kompetencí nad bankovním sektorem.

Mersch dále uvedl, že nové kompetence ECB k dozoru nad bankami získané od propuknutí krize v Eurozóně „je těžké sladit s principem demokratické legitimity.“

Největší půjčovatelé Eurozóny nyní podléhají „jednotnému dozorovému mechanismu“, vytvořenému jako pobočka ECB ve snaze vytvořit bankovní unii směrem k centralizaci zodpovědnosti za banky.

Legalita dohledu ECB přes tento mechanismus je pro veřejnost obtížněji uchopitelná než to, jestli ECB plní svůj inflační cíl, uvedl Mersch.

Mersch, profesí právník, se domnívá, že z tohoto důvodu je nutné mít větší dohled demokraticky zvolených institucí a v některých případech i určitý stupeň kontroly demokraticky zvolených institucí.

Na druhou stranu ovšem Mersch tvrdí, že v případě záchranných programů hrála ECB jen technickou roli, přičemž hlavní byly záchranné fondy ESM (Evropský stabilizační mechanismus) a EFSF (Evropské zařízení finanční stability).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.