V reakci na Trumpovu podporu Brexitu, Juncker varoval: Budu podporovat nezávislost Ohia.

Politico. Předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker uvedl, že bude podporovat nezávislost jednotlivých států USA, pokud bude Trump nadále povzbuzovat země EU, aby následovaly příklad Velké Británie a opustily EU.

Na setkání lídrů středopravicových lidových stran na Maltě Juncker uvedl, že Brexit se nestane koncem EU – i když by někteří, jako právě Trump, – tento výsledek chtěli.

V reakci na výrok Bílého domu, že Trump je „lídrem Brexitu“, Juncker uvedl: „Pokud to bude pokračovat, tak já vyzvu Ohio k nezávislosti a Texas k tomu, aby opustil USA.“

Junckerovy poznámky přišly jen den poté, co Velká Británie formálně oznámila, že opouští EU.

„Brexit by měl být začátkem něčeho nového, něčeho lepšího,“ řekl Juncker. „Potřebujeme pokračovat.“

Juncker také dodal, že zbývajících 27 členů má hodně práce, včetně posílení bezpečnosti a obranné politiky.

Také na schůzce Evropské rady její předseda Donald Tusk setřásal smutek z Brexitu a prohlásil: „Díky Brexitu jsme rozhodnější a sjednocenější než když předtím. Jsem o tom pevně přesvědčen.“

Kancléřka Merkelová vyzvala k jednotě, pokud jde o ochranu vnějších hranic, k boji proti kořenům migrace a k pevnému postoji vůči Rusku. Mezi jiným to znamená bránit teritoriální integritu Ukrajiny a vést země západního Balkánu „krok za krokem“ do EU.

Chorvatský premiér Andrej Plenkovič vyzval EU, aby „podala pomocnou ruku“ Srbsku, Makedonii a Černé Hoře. „Pokud my budeme pomalí, ostatní nebudou váhat, budou na místě a budou se nám vzdalovat,“ uvedl.

Merkelová obhajovala migrační dohodu s Tureckem z minulého roku a také jednání s africkými zeměmi, které míří ke podobnému postoji – popření maďarského premiér Viktora Orbána, který uprchlickou politiku EU silně kritizoval.

„My Středoevropané očekáváme – že pokud to půjde takhle dál – bude v Západní Evropě dominantní muslimská přítomnost,“ uvedl Orbán. „Migrace se ukázala být trojským koněm terorismu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.