Řecko a věřitelé se dohodly na klíčových reformách trhu práce a snížení penzí

Reuters. Řecko se s věřiteli dohodlo na klíčových reformách trhu práce, výdajových škrtech a energetických otázkách, takže se přibližuje dohoda před 7. dubnem, kdy se koná schůzka ministrů financí Eurozóny.

Evropská komise nicméně nemohla hned potvrdit zprávu o předběžné dohodě, která ale vedla ke snížení výnosů z vládních řeckých dluhopisů.

Vyjednávání mezi Řeckem, EU a MMF – který se ještě musí rozhodnout, jestli se bude záchranného programu účastnit – se táhnou už měsíce, což zvyšuje obavy z obnovení krize v Evropě.

Poslední pokrok by měl pomoci návratu zástupců mise do Atén, aby dohodu doladili na místě s řeckým ministrem financí a práce, před tím než se sejde tzv. Euroskupina na Maltě.

Hlavním cílem jednání byly škrty penzí, reformy energetiky a trhu práce. Atény minulý měsíc souhlasily s tím, že přijmou další opatření ve výši 2 % HDP, aby přesvědčily MMF k účasti na programu, o což usilují země EU, zejména Německo.

Řecko v roce 2019 sníží výdaje na penze o 1 procento HDP, uvedly zdroje pro Reuters za podmínky anonymity. Snížení hranice pro nezdanitelné příjmy by dodalo asi další procento HDP.

Co se reformy trhu práce týká, Řecko nebude nuceno uvolňovat současné restrikce ke kolektivnímu propouštění, o které původně usiloval MMF.

Kolektivní vyjednávání, které bylo v balíčku reforem roku 2012 oslabeno, bude obnoveno po vypršení programu v roce 2018. Vyjednávání ohledně témat trhu práce dále pokračuje.

Řecko stále doufá, že dokončení druhé revize pokroku u záchranného programu uvolní cestu pro zásadní jednání o odpuštění dluhu. Ministr financí Tsakalotos uvedl, že restrukturalizace dluhu by zemi pomohla se vrátit na trhy dříve, než vyprší záchranný program.

Mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu uvedl, že o dodatečném odpuštění dluhu pro Řecko může být rozhodnuto teprve na konci záchranného programu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.