Banka Santander a její kreativita na trhu práce. Místo nulového úvazku jedna hodina měsíčně

Financial Times. Bylo odhaleno, že banka Santander zaměstnává ve Velké Británii stovky lidí na speciální úvazek ve výši jedné hodiny měsíčně. Zprávu přinesly Financial Times s tím, že se jedná o 371 „pracovníků“, tzv. poradců na zavolání. Tvoří asi desetinu poradců pro zákazníky v celé Británii.

Santander představuje tak se svým úvazkem ve výši jedné hodiny měsíčně, kterou také inzeruje, další „inovaci“ na flexibilním trhu práce ve Velké Británii.

V inzerátech banky se dočteme, že “další hodiny úvazku se budou lišit dle potřeb pobočky a budou zahrnovat i oznámení na poslední chvíli, takže flexibilita časová i místní je zásadní.“

Právníci, které Financial Times kontaktovaly, uvedli, že nikdy nic podobného neviděli.

Santander uvedl, že je potěšen tím, že zachází s pracovníky „jednoduše, osobně a férově“ a že nepoužívá úvazek s nulovým počtem hodin. Na dotaz, jak se tedy liší úvazek s nulovým počtem hodin a s jednou hodinou měsíčně, Santander uvedl, že „lidé mají plná zaměstnanecká práva a nemusejí přijímat žádné další hodiny navíc.“

Jeden ze členů konzervativní vlády si takové úvazky pochvaloval s tím, že úvazky s nulovým počtem hodin vykazují „nadprůměrné uspokojení z práce.“

Bývalý ministr práce David Hanson ovšem takovouto praxi odsoudil s tím, že smlouvy tohoto typu jsou „prostě neakceptovatelné.“

Santander se hájí tím, že takový typ úvazků si nelze plést s těmi s nulovým počtem hodin (zero hours contract) a jsou ideální pro studenty či ženy na mateřské dovolené.

Předchozí britská vláda nulové úvazky nezakázala s tím, že údajně poskytují flexibilitu cennou pro zaměstnance i zaměstnavatele. Údaje statistik ukazují, že nulové úvazky mělo na konci roku 2016 905 000 lidí, což je nárůst o 100 000 oproti roku 2015.

Nyní jejich obliba ustává, ať už kvůli nízké nezaměstnanosti, nebo kvůli tomu, že firmy se bojí o svou pověst, neboť nulové úvazky jsou stigmatizovány.

Lidé s těmito úvazky obvykle pracují 386 hodin ročně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.