Srbsko dnes volí prezidenta. Přehled hlavních kandidátů

AP. V neděli se konají přímé prezidentské volby v Srbsku. Ve volebních klání se utká celkem 11 kandidátů. Jasným favoritem je zatím premiér Alexandar Vućić, jehož podpora je podle odhadů asi 50 %. Další tři nebo čtyři kandidáti mají šanci dostat kolem 10 % hlasů.

Vućić je bývalý ultranacionalista, který se nyní vymezuje jako podporovatel EU a přitom hledá rovnováhu ve vztazích s tradičním spojencem země Ruskem. Kritikové tvrdí, že Vućićovým cílem je proměnit zemi v podobně autokratický systém jaký má dnes Putinovo Rusko. Putin sám Vućiće podpořil. Premiér ale taková obvinění odmítá. Je také faktem, že Vućić dostal poměrně viditelnou mediální podporu. Opozice ho viní z toho, že média kontroluje ve svůj prospěch a voliče před volbami zastrašuje.

K Vućićovým konkurentům patří Vuk Jeremić, který je bývalým ministrem zahraničí a diplomat, který kandiduje jako nezávislý s podporou pravicových stran. Jeremić vede kampaň v západním stylu, zdůrazňuje svoji diplomatickou zkušenost a tvrdí, že Srbsko nikdy neuzná nezávislost Kosova a musí mít dobré vztahy s Ruskem.

Dalším kandidátem je Saša Janković, právník a první ombudsman, který kandiduje jako nezávislý s podporou liberální opozice a některých pravicových organizací a osobností.

Luka Maksimović je student medií a komunikace a vede groteskní kampaň v bílém obleku a s příliš velkými zlatými doplňky. Podporují ho hlavně mladí, které od politiky odcizily roky krize a hospodářského propadu.

Konečně se také o post prezidenta uchází Vojislav Šešelj, bývalý mentor premiéra Vućiće a lídr ultranacionalistické strany Srbská radikální strana. Śeśelj je známý svojí agresivitou a hlasitým chováním. Chce odmítnout EU a spojit se do svazku s Ruskem. Šešelj v 90. letech organizoval paravojenskou jednotku, která se účastnila války v Jugoslávii. Byl před soudem v OSN v Nizozemsku kvůli válečným zločinům a jeho proces je nyní v odvolacím řízení, poté co byl v listopadu 2016 vynesen rozsudek o jeho nevině.  Šešelj už předem řekl, že jeho rozhodnutí bude v každém případě ignorovat.

Prezidentské volby jsou dvojkolové. Druhé kolo je má konec 16. dubna v případě, že v prvním žádný kandidát nezíská nadpoloviční podporu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.