Pokles míry inflace může dát za pravdu opatrném Draghimu

Reuters. Inflace v Eurozóně v březnu poklesla, což ospravedlňuje opatrný postoj guvernéra ECB Mario Draghiho a ukazuje, že Eurozóna jako celek může být ještě roky vzdálena od udržitelného nárůstu spotřebitelských cen. Napsala o tom agentura Reuters.

Inflace spadla v Eurozóně v březnu na 1,5 % z únorových 2 %, a zůstala tak hluboko pod očekáváním, když ceny energií, potravin i služeb rostly pomaleji.

Když celková inflace dosáhla minulý měsíc inflačního cíle ECB, tak konzervativní země jako např. Německo začalo navyšovat na Draghiho tlak, aby ukončil program kvantitativního uvolňování.

Ovšem ECB toto opakovaně odmítla s tím, že inflace pro tento rok již dosáhla vrcholu a vrátí se ke dvouprocentnímu cíli asi až v roce 2019. Je tomu tak, protože nezaměstnanost zůstává vysoká, růst mezd je slabý a ekonomika stále funguje s nevytíženými kapacitami.

Ekonom Commerzbank Christoph Weil k tomu uvedl, že propad inflace byl prudší, než se očekávalo, a že utlumí spekulace o rychlém odchodu ECB ze své velmi expanzivní měnové politiky.

„Uvidíme udržitelné nárůsty míry inflace jen tehdy, když budou silnější mzdové nárůsty. Avšak to se podle nás nestane před rokem 2018,“ uvedl.

ECB bude nyní nakupovat aktiva v hodnotě 60 mld. eur každý měsíc až do konce roku a v druhé polovině roku se rozhodne, zda bude pokračovat, nebo zda toto schéma příští rok ukončí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.