Prezidentské volby v Ekvádoru vyhrál socialista. Protikandidát výsledky zatím neuznal

AP. Lenin Moreno z ekvádorské vládní socialistické strany podle posledních zpráv agentury AP vyhrál prezidentské volby v zemi. Nicméně jeho oponent Guillermo Lasso zatím odmítl uznat výsledky prezidentských voleb.

Ekvádorské volby byly sledovány s napětím, nejen pro jejich důsledky pro Juliana Assange. Rozhodovalo se v nich, zda se v 16 milionové zemi udrží levicová vláda socialistické strany Alianza PAIS, zatímco všude na kontinentu nastupují pravicové vlády. Její dosavadní lídr prezident Raffael Correa už po třetí nemohl kandidovat.

Po spočtení skoro 96 % se ukázalo, že Moreno získal 51 % hlasů, zatímco jeho oponent, bankéř Guillermo Lasso 49 %. Rozdíl je asi 214 tisíc hlasů.

Ve volbách do parlamentu dostala Morenova socialistická strana Alianza PAIS celkem 39 % (o 26 mandátů méně než před 4 roky) a Lassova strana CREO kolem 20 % hlasů.

Lasso požádal o přepočítání hlasů, protože exit polly mu slibovaly vítězství v prezidentském klání. Také zpochybnil, že zatímco první kolo voleb v únoru trvalo spočítat 3 dny, nedělní volby měly výsledek mnohem rychleji.

Zatím má ale Lasso jako jediný důkaz pro svá tvrzení zpochybňující výsledky voleb jsou výsledky sčítání v malém volebním okrsku, kde mělo dojít k manipulacím. Případ už šetří volební úřady v Quitu.

V některých místech země nicméně podporovatelé G. Lassa už vyvolali nepokoje na ulicích a stěžovali si hlasitě na volební podvody. Lasso sám tvrdí, že vláda Morena bude nelegitimní.

Některé exit polly ukazovaly na vítězství pro Lassa, ale v posledních týdnech druhého kola prezidentské kampaně se podpora Lenina Morena začala zvedat díky nové strategii. V ní byl Lasso portrétován jako bohatý bankéř, který nemá vztah ke skutečné realitě a má zodpovědnost za bankovní krizi v roce 1999.

Na druhou stranu se ale ekvádorská ekonomika v posledních letech ocitá v problémech, poklesla o 2,7 % v tomto roce, hlavně díky nízkým cenám ropy. Což podporuje u voličů hledání změny. Lasso nabízí program, který podporuje podnikatele a zahraniční investice do země a prospěly mu také informace o korupčních skandálů úplatkářství kolem státní firmy PetroEcuador a brazilské stavební firmy Odebrecht.

Zatímco Moreno ve volební kampani sliboval, že zakladatel Wikileaks Julian Assange může na londýnské ambasádě země zůstat, jeho konkurent Lasso tvrdil, že by Assange vyhostil z premis velvyslanectví. Assange dostal azyl na ekvádorské ambasádě v roce 2012.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.