Trump pro FT: Bez tweetů bych tu nebyl a ničeho nelituji. Na spojenectví nevěřím

Financial Times. V polovině rozhovoru s FT v Oválné pracovně prezident Donald Trump dostal otázku, zda lituje svých urážlivých tweetu vůči oponentům a zemím světa, Trump na ni odpověděl: „Nelituji ničeho, protože s tím nic nemůžete udělat. Pokud publikujete stovky tweetů a jednou za čas uděláte botu, tak to není tak špatné.“

Trumpovo prezidentství nemá srovnání v 230letých dějinách Spojených států. Trump je první nejvyšší velitel, který nikdy nebyl v žádném veřejném úřadě. Je velkopodnikatelem v realitách a moderátorem reality show, který pětkrát v minulosti změnil stranickou příslušnost.

Nominálně populista, který do vlády jmenoval ty nebohatší.

Jeho nejbližší okruh poradců, včetně jeho zetě, má dohromady majetky v hodnotě více než 2 miliardy dolarů. Minulý rok Trump zmátl názory elit a letos věří tomu, že jeho mainstreamová kritika se zase mýlí. Prezident dnes sám sebe vidí jako velkého komunikátora s masami.

Bez tweetů bych tu nebyl

O komunikaci v sociálních sítích se staral během kampaně Dan Scavino a nyní dělá totéž v Bílém domě. Podle něj má nyní Trump 101 milionů sledujících na sociálních sítích – na Twitteru, Facebooku a Instagramu. „Bez tweetů bych tu nebyl. Přes 100 milionů. Nemusím chodit k fake news.“, komentuje svůj úspěch hrdě prezident Trump.

Sdělení na Twitteru o Trumpovi dost prozrazují: jsou vzdorovitá, někde trochu obranná a rozhodně se snaží o to ukázat, že Trump je člověkem, který vede zemi. V některých případech je Trump okouzlující, jinde zastrašující, ale rozhodně nekonvenční ve stylu vládnutí. A také hluboce destabilizující, doma i v zahraničí.

Nevěřím na spojenectví

Nicméně, komentují FT, jak se chýlí prvních 100 dní Trumpa v prezidentském úřadě ke konci, ukazuje se, že za jeho zdánlivou šíleností je mnohem více metodičnosti, než si kritici připouští.

Svět v roce 2017 je světem, kde získává navrch ekonomický nacionalismus a silní lídři počínaje Vladimirem Putinem v Rusku, přes Nerendru Modiho v Indii až k Si Ťin-pchingovi v Číně – a USA musejí v takovém světě obstát.

„Nevěřím na spojenectví. Věřím na vztahy. A věřím na partnerství. Ale spojenectví pro nás vždycky fungovala špatně“, říká k tomu Donald Trump.

A ke spojencům jako jsou Velká Británie, Německo a Japonsko má Trump velmi obchodní přístup, který ignoruje roli USA v udržování světového míru. Spojenci se teď obávají posunu USA k egoistické velmoci.

Neblafuju

Optimisté tvrdí, že Trump si jen připravuje půdu na vyjednávání, ze kterého po prvních kompromisních úspěších vycouvá. Trump ale tvrdí, že neblafuje: „Je to velmi, velmi vážný problém, který je v dnešním světě. Máme více než jenom jeden a nejde o nějaký pokus…nejsou to jen řeči. Spojené státy mluvily dlouho a podívejte, kam se dostaly, nikam.“ K tom následně dodal záhadně: „Pokud říkáte, že je to brilantní pokus, tak není…Zároveň vám neprozradím, co dělám.“

Podle Trumpova názoru byla dosavadní role USA ve světových záležitostech pro zemi nevýhodná. A to se má změnit. Tento čtvrtek a pátek bude Trump na Floridě hostit čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, což bude nejspíš zatím ten nejtvrdší test jeho politiky „Amerika na prvním místě“ vzhledem k obchodnímu deficitu s Čínou v hodnotě 347 miliard dolarů a obviněním Číny z měnové manipulace. Problém severní Koreje, politika „jedné Číny“, kterou Trump napřed zpochybnil, a vzrůstající role Číny vůbec vytvářejí komplikovaný koktejl pro floridská jednání.

Trump ale před jednáními s prezidentem Si říká: „Vážím si ho a vážím si velmi Číny. Nebyl bych překvapen, kdybychom udělali něco, co bude pro obě země dramatické a dobré.“

Prezident Trump se nikdy neomlouvá, ale je schopen absolutních obratů. V rozhovoru pro FT se snažil přesvědčit, že nemá žádnou zášť proti kancléřce Angele Merkelové, se kterou si při focení v Oválné pracovně nepodal ruku.

„Měl jsem skvělé jednání s kancléřkou Merkelovou. Potřásl jsem si s ní rukou asi pětkrát a pak jsme seděli ve dvou křeslech…myslím, že když reportér řekl, abychom si podali ruce, neslyšel jsem ho.“

Podobně se postavil v rozhovoru k Brexitu: „Když se to stalo, myslel bych, že budou následovat další, ale opravdu si myslím, že Evropská unie bude jednat dohromady.“

V případě mezinárodní obchodu se Trumpova politika zatím ukázala jako méně radikální a podobně je to v případě zahraniční politiky, kterou mírní lidé jako Jim Mattis, ministr obrany USA a také Trumpův zeď Jared Kushner, konstatuje FT. Nicméně jedna konstanta zůstává:  Trump odmítá mluvit špatně o Rusku.

Když se nedohodneme s republikány, dohodneme se s demokraty

Kontroverzní ale zůstává Trumpova domácí agenda. Prezident zastává názory spojené s výrobou v USA a varuje americké a cizí firmy před dalším přesunem výroby do zahraničí.

Nicméně pro Trumpa, který se stylizuje do velkého vyjednavače smluv, se vládnutí ukázalo těžší, než se čekalo. Trump má dokonce problémy si zajistit republikánskou podporu v parlamentu pro svoje návrhy. První problémy se objevily už v momentě zveřejnění kontroverzních imigračních dekretů, ale významnější bylo zablokování zdravotní reformy, která měnila Obamacare.

Na otázku, jak se cítí ohledně takového neúspěchu řekl Financial Times: „Jo, já neprohrávám. Nemám rád prohry.“ Zdůraznil ale také, že republikáni se snaží o dohodu. Dodal: „Pokud nedostaneme, co chceme, dohodneme se s demokraty a podle mého názoru budeme mít dobrou formu zdravotní péče. Bude to zdravotní péče s podporou dvou stran.“

Reforma Obamacare ale odhalila nejasnosti kolem připravované daňové reformy, která má být největší změnou od roku 1986. Trump k tomu řekl: „Nechci mluvit o načasování. Budeme mít masivní a velmi silnou daňovou reformu.“ Ale víc neprozradil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.