Zumova noc dlouhých nožů. JAR čelí politické nestabilitě

Bloomberg. Jihoafrická měna rand prudce poklesla v důsledku rostoucí politické nestability v zemi spojené s rošádou ve vládě Jacoba Zumy, píše Bloomberg.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma vyměnil ministra financí a udělal značné změny ve své vládě ve vysoké hře, která ohrožuje i jeho prezidentský úřad a také investiční rating země.

Šachy ve vládě mohou ohrozit vládnoucí pozici Afrického národního kongresu a vyvolat rebelii proti prezidentovi.

„Zuma hraje ruskou ruletu s investičním ratingem naší země,“ říká Colin Coleman, ředitel Goldman Sachs v subsaharské Africe.

Prezident nahradil Gordhana, který byl populární u investorů kvůli jeho snahám omezit výdaje.

Někteří ministři již uvedli, že jsou připraveni se prezidentovi postavit. Prezident Zuma přežil sérii korupčních skandálů, ale také dovedl stranu k nejhoršímu volebnímu výsledku od konce apartheidu v roce 1994.

Dvě největší opoziční strany, Demokratická aliance a Bojovníci za ekonomickou svobodu, již předložili hlasy pro vyslovení nedůvěry Zumovi v parlamentu.

Změny v kabinetu oslabí rating země. Moody´s má jihoafrický dluh dva stupně nad úrovní „junk“ a s negativním výhledem. Revize „úvěryhodnosti“ země je naplánována na 7. dubna

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.