Centrální banky kvůli strachu z politické nestability preferují britskou libru, ne euro

Financial Times. Obavy z politické nestability a záporné úrokové míry hrají roli, píše Financial Times.

 Centrální banky snižují expozici eura v obavách z politické nestability, slabého růstu a negativních úrokových sazeb ECB – a místo toho preferují držbu britské libry jako dlouhodobé stabilní alternativy.

Navzdory ohlášenému Brexitu, vidí centrální bankéři libru jako bezpečnější měnu pro investice do rezerv, než Eurozónu, ukázal nový průzkum.

Správci devizových rezerv, kteří mají na starosti investice za téměř 6 bilionů eur, se nejvíce obávají o stabilitu Eurozóny.

Někteří respondenti průzkumu jen snížili eurové expozice, zatímco jiní snížili držbu investic denominovaných v eurech na minimum. Asi dvě třetiny z 80 centrálních bank změnilo své portfolium

Byly to spíše banky z rozvojových a rozvíjejících se zemí, než ty z vyspělých, které se od eura odklonily. Rozhodnutí Velké Británie odejít z EU se ovšem nijak nepodepsalo na popularitě britské libry. Řada investorů se naopak domnívá, že Brexit jim umožní do budoucna lépe diverzifikovat jejich portfolia.

Asi 80 % respondentů se také vyjádřilo, že zvolení Trumpa prezidenta nezměnilo jejich názor na americký dolar.

Kromě politické nestability uváděli respondenti jako další faktor pro odklon od eura také záporné úrokové sazby. Tato politika, která je aplikována od léta 2014 také vyvolala stížnosti soukromých bank, že jim ničí zisky. Depozitní sazba v Eurozóně je záporná (-0,4 %), což znamená, že půjčovatelé (banky) platí daň z rezerv, které uloží u centrální banky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.