Na pozadí petrohradských výbuchů se Lukašenko a Putin dohodli, že se dohodnou

Gazeta. Jednání běloruského a ruského prezidenta v Petrohradě zastínily výbuchy v petrohradském metru, při kterých zemřelo podle dosavadních zpráv 11 lidí.

Lukašenko a Putin se sešli na dlouho očekáváném jednání, které mělo pomoci řešit zhoršené vztahy mezi oběma zeměmi v posledních měsících. Hlavním prostorem sporů byla otázka ceny dováženého ruského plynu do Běloruska, kde Minsk požadoval cenu menší a Moskva trvala na té současné. Běloruská strana odmítla platit ruskou cenu, čímž vznikal dluh za dodávky plynu. Moskva ve snaze na Minsk zatlačit, omezila dovoz ropy do Běloruska. Spory se promítly také do účasti Běloruska v eurasijském projektu a do obchodní výměny a přeshraničních styků obou zemí.

Po několikahodinovém petrohradském jednání Putin oznámil: „Dohodli jsme se na tom, že vyřešíme všechny naše sporné otázky v ropné a plynové oblastí. Vlastně jsme se nedohodli, ale vyřešili jsme je. Dohodli jsme se na tom, jak a v jakém časovém horizontu tak učiníme. Stane se tak v průběhu nejbližších deseti dnů.“

Běloruský prezident potvrdil, že nevyřešené otázky mezi Běloruskem a Ruskem po jednání nezůstaly. Konkrétní výsledky dohody nebyly zveřejněny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.