Finanční systém není stabilnější a nová finanční krize hrozí stále, varují experti

Welt am Sonntag. Slavní historikové a vedoucí stratégové varují před novou finanční krizí. V bankách, na trzích i v politice se rozšířila nová bezstarostnost, která ty, kteří rozhodují, ukolébává ve falešné jistotě. Niall Fergusson, americký historik z Harvardu, řekl německému Welt am Sonntag: „Nikdo by se neměl tvářit, jako by regulace, která byla zavedena po roce 2008 na obou stranách Atlantiku, učinila systém stabilnější.“

Naopak, kvůli novým zákonům a nařízením byly banky donuceny vytvářet si větší kapitálové nárazníky. Ale nadměrná regulace také zvýšila komplexitu ve finančním systému. „A kromě toho spousta věcí funguje stejně jako předtím, například ratingové agentury, derivátové trhy a nadměrné zadlužení,“ uvedl Ferguson.

I nyní funguje svět na základě masivních dluhů. I podniky a soukromé domácnosti využily uměle nízké úrokové sazby a navýšily své zadlužení. Americké spotřebitelské úvěry dosáhly s 3,8 biliony dolarů nového rekordu. A obzvláštní popularitě se těší půjčky na auta. Jejich objem ve výši 421 miliard dolarů je také rekordní.

Svět je na další deformaci špatně připraven, varují experti. „Mnoho problémů finanční krize let 2007/2008 se prostě přesunulo do bilancí centrálních bank,“ říká David Rosenberg, bývalý hlavní ekonom Merill Lynch. „Podstata problému spočívá v tom, že použití dluhů je o dekádu později stejně tak velké a tím se omezuje globální růst.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.