Ropa na moři: pokles těžby OPEC se projevuje

Financial Times. Data ukazují, že surová ropa přepravovaná po moři, nebo uskladněná na supertankerech tento rok klesla o 16 %.

Obchodníci, kteří se snaží zjistit, jestli snížení těžby OPEC se skutečně projeví na trhu, mohou nalézt odpověď na moři.

Jak ukazují data Financial Times, ropa přepravovaná po moři, či uskladněná na supertankerech, letos klesla o 16 %, což může být signál, že zásoby klesají rychleji, než se všeobecně věří.

„Je to voda, kde se nejdřív mění trh,“ říká ropný expert Fabio Kuhn. „Domníváme se, že to jsou první důkazy, že snížení nabídky má svůj efekt.“

Vortexa start-up, který sleduje ropné pohyby, se domnívá, že dodávky surové ropy k 3. dubnu činily 759,6 milionů barelů na cestě od producentů k rafinériím, nebo k zásobníkům, dalších 52 milionů barelů je drženo na supertankerech po celém světě.

Jedná se o pokles jak vůči začátku roku, kdy byly hodnoty ve stejných kategoriích vyšší (899,4 milionů barelů a 78,4 milionů), ale i ve srovnání s dubnem minulého roku. Nejedná se tedy o sezónní pokles.

Je pravda, že přeprava ropy po moři a uskladnění na moři není schopno zachytit celý ropný trh, čítající 98 milionů barelů za den. Ropa jde také ropovody, nebo přímo do rafinérií či zásobníků. Ale i tak je vliv námořní přepravy důležitý.

Například Saúdská Arábie posílá téměř tři čtvrtiny své těžby tankery.

FT také uvádí, že zkušení obchodníci s ropou se domnívají, že rostoucí americké zásoby, které od začátku roku vzrostly spolu s tím, jak se oživila americká produkce, jen maskují snižující se dodávky jinde.

Americká ropná data jsou obecně považovaná za nejspolehlivější na světě. Americká EIA vydává každý týden přehled o zásobách. Podobná data pro Evropu či Asii ale nejsou k dispozici.

„Američané produkují tolik, že se zvyšuje jejich úroveň zásob,“ uvedl Kuhn. „Ale zbytek světa o tom nepřemýšlí. USA jsou odpojeny kvůli množství ropy, která se u nich produkuje.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.